یکی از بهترین تصمیمات یاهو، سرمایه‌گذاری در یک بخش بزرگ از شرکت چینی تجارت الکترونیک (خرده‌فروشی) علی‌بابا بود، قبل از اینکه سال گذشته عمومی شود. علی‌بابا با عمومی شدنش رکوردهایی را شکست، و به گزارش نیویورک تایمز الان سهام ۱۵ درصدی یاهو در این شرکت ۳۱ میلیارد دلار ارزش دارد.
طی سال گذشته، مدیرعامل یاهو، Marissa Mayer، و شورای مدیران یاهو در تلاش بودند که آن بخش از شرکتشان را برای سرمایه‌گذاران با ارزش‌تر کنند، و تصمیم دارند که سهام علی‌بابا را در یک شرکت هولدینگ جداگانه قرار دهند. اما اداره خدمات درآمد داخلی ایالات متحده با جداسازی علی‌بابا بدون دریافت مالیات مخالفت کرد.
امروز صبح، شورای مدیران یاهو اعلام کرد که برعکس رویه قبلی را انجام می‌دهند و شرکت‌های هسته یاهو جدا می‌شوند و شرکت اصلی یاهو به عنوان یک شرکت هولدینگ برای سهام علی‌بابا، نگه داشته می‌شود.
دارایی‌ها و بدهی‌های یاهو یک شرکت عمومی شکل خواهند داد، و به اعلام یاهو «سهام آن بین سهامداران یاهو پخش خواهد شد.»
اجرای این جداسازی می‌تواند تا یک سال طول بکشد و یاهو باید بازرسی، موافقت سهامدارن، و موافقت از طرف کمیسیون تبادل و مراجع امنیتی ایالات متحده را برای اجرای این طرح کسب کند.
در یک اظهار نظر، Mayer اعلام کرد، «در سال ۲۰۱۶، ما تمرکز خود را بیشتر خواهیم کرد و به سرمایه‌گذاری‌هایی برای کسب رشد بلند مدت و سودآوری، اولویت خواهیم داد. جداسازی از سهام خودمان در علی‌بابا، باعث شفافیت بیشتر در شرکت یاهو خواهد شد.»
برخی گفته‌اند که این «شفافیت» به معنی تلاش برای فروختن تدریجی هسته اصلی یاهو است.
نیویورک تایمز اعلام کرد که بعد از سهام یاهو در علی‌بابا، دارایی ارزشمند بعدی این شرکت، سهامش در یاهو ژاپن است، که تقریباً ۸٫۵ میلیارد دلار ارزش دارد. به گزارش نیویورک تایمز: «با توجه به تخمین تحلیل‌گران باقی شرکت یاهو ۳ تا ۸ میلیارد دلار ارزش دارد.»

منبع: asis

تصمیم یاهو به جداکردن یاهو و تبدیل شدن به یک شرکت دارنده سهام علی‌بابا