حس درونی همه ما می‌گوید که شما چیزی را که نمی‌دانید خراب شده است نمی‌توانید تعمیر کنید. هنگامی که شما درباره جریان تولید اطلاعات فکر می‌کنید دانستن مطالبی نظیر «چه کسی»، «چه چیزی»، «چرا»، «چه هنگام» و «کجا»، مهم است، و زمانی این مطالب مهم‌تر خواهد شد که بتوانید براساس دانشی که گردآوری کرده‌اید، عمل کنید.
هنگام بحث در مورد کاهش خطر رخنه‌های امنیت اطلاعات، شرکت‌ها اغلب به ابزارهایی نویدبخشی گرایش پیدا می‌کنند که به کمک روش‌هایی که آنها ارائه می‌کنند، داده‌ها به اطلاعات و سپس به دانش تبدیل شده و بهره‌وری به حداکثر برسد.
این ابزارها اطمینان می‌دهند؛ هم برای کنترل سریع فعالیت‌ها و پاسخ به مسائل مربوط به مرکز عملیات امنیت (SOC) در شرکت‌ها و هم برای مدیران اجرایی که نیاز دارند بینشی از خطرات تجارت داشته باشند، می‌توانند برای سفارشی کردن و هماهنگی جستجوها، هشدارها، گزارش‌ها و بازخوردهای شرکت به سوالات بالا («چه کسی»، «چه چیزی» و …) پاسخ داده و برای آنها استدلال کنند.
اثبات شده که تجزیه و تحلیل‌ جرم‌شناسی امنیت دیجیتال، روشی ارزشمند برای تشخیص منبع رخنه اطلاعاتی از طریق ارائه روشی عینی برای مشاهده ارتباطات میان کاربران شخصی و عملکردهای خاصشان است.
این تکنولوژی‌ها، دیدگاهی نسبت به برنامه‌ها و عملکردها ارائه می‌کنند و یا اقدام به ایجاد روش‌هایی می‌کنند تا دریابند چه فعالیت‌هایی موجب نقص امنیتی شده است. در ساده‌ترین شکل، پاسخ به این پرسش که «چه کسی این کار را انجام داده است؟» و یا حتی «چگونه انجام شده است؟!»
با وجودی که این اطلاعات بسیار ارزشمند هستند، مشکل اینجاست که هنگامی شما این سوالات را می‌پرسید، متحمل خسارت شده‌اید و رخنه امنیتی اتفاق افتاده ‌است.
به داده‌ها باید به چشم یک موجود زنده نگاه کرد، آن‌ها رشد کرده و تکامل می‌یابند، هوشمندانه‌تر حرکت می‌کنند و می‌ایستند، پس باید با آنها به همین شیوه برخورد شود.
بنابراین پرسش این است که چگونه با اقداماتی مناسب به مقابله با خطر نقض امنیت اطلاعات برویم، تا بتوانیم داده‌های خود را از بالادست کنترل کنیم؛ درست از لحظه «تولد» آنها تا پایان چرخه حیاتشان، زمانی که دیگر باید دور ریخته شوند.
هر زمان که کسی پیش‌نویس رایانامه‌ای را تهیه می‌کند و یا متنی را چاپ می‌کند، اطلاعاتی که ممکن است ماهیتی حساس داشته باشند متولد می‌شوند و از آنجاکه داده‌ها می‌توانند برای مدت زمان زیادی وجود داشته باشند، دانستن مواردی نظیر چه کسی، کجا، چه هنگام، و چه چیزی به محض ایجاد و یا دسترسی به آنها، مسأله‌ای کلیدی است.
امنیت این اطلاعات بلافاصله به توانایی‌هایی نیاز دارند که تنها در صورتی حاصل خواهند شد که سیاست مناسبی برای امنیت اطلاعات وضع شود، سیاستی که با تشخیص، دسته‌بندی و حفاظت داده‌ها، آنها را از خطر از دست رفتن، لو رفتن و مورد حمله قرار گرفتن محفوظ دارد.
هنگامی که شما اطلاعات کافی از گذشته و حال داشته باشید، آن زمان است که می‌توانید فرایندهای کاری، سیاست‌ها و سازوکارهای مناسب‌تری را متناسب با آن تجهیز کنید. در این صورت نه تنها بدون آمادگی به رویارویی با آن نمی‌روید، که از نقص‌های امنیتی که شرکت شما را سر تیتر روزنامه‌ها می‌کند نیز جلوگیری خواهید کرد.
بنابراین به نظر می‌رسد پاسخ این سؤالات در عبارت تجزیه و تحلیل جرم‌شناسی امنیت دیجیتال نهفته است که اطلاعات را فورا ردیابی می‌کند، به گونه‌ای که شما دارای یک روش جامع برای مقابله با خطر شکاف‌های امنیتی هستید.
تنها پس از پیگیری این عناصر کلیدی، داده‌ها به درستی محافظت خواهند شد و زمان واکنش در برابر حوادث سایبری با تجزیه و تحلیل جرم‌شناسی خاتمه خواهد یافت.

منبع: asis

چرا به جرم‌شناسی دیجیتال نیاز داریم؟