به نظر می رسد سرویس پیام رسان محبوب واتس‌اپ که متعلق به فیس‌بوک است پیوندها را به برنامه پیام‌رسان رقیبش یعنی تلگرام مسدود می‌سازد.
کاربران تلگرام متوجه شده‌اند که واتس‌اپ در حال مسدودسازی هرگونه پیوندی را به سرویس پیان‌رسان رسان خصوصی Telegram.me است.
اگرچه کاربران واتس‌اپ کماکان می‌توانند پیوندهای تلگرام را ارسال و یا دریافت کنند، اما این پیوند به صورت غیر قابل کلیک بوده که قابلیت کپی و یا ارسال به دیگری (فوروارد) را ندارند.
این رفتار نامتعارف از واتس‌اپ، اولین بار روز دوشنبه توسط کاربران تلگرام در Reddit مشاهده شده‌ است.
آدرس‌های اینرتنتی –که معمولاً قابل کلیک شدن هستند- به صورت متن ساده نمایش داده‌ می شوند، که این امر موجب شده کاربران نتوانند آن‌ها را کپی و یا برای دیگران ارسال کنند. این‌گونه رفتارهایی معمولاً با URL‌های مخرب مانند پیوندهایی به بدافزار و یا هرزنامه می شود.
البته این اتفاق در همه دستگاه‌ها نمی افتد. فقط نسخه اندرویدی واتس‌اپ این اتفاق را تجربه کرده ‌است، درحالی که URLهای تلگرام در نسخه iOS از واتس‌اپ در حالت عادی قرار دارند.
این مشکل هم‌چنین در نسخه ۲٫۱۲٫۳۲۷ از واتس‌اپ دیده شده ‌است.
تلگرام ضمن تایید این خبر، آن را به Verge و فیسبوک که مالکان واتس‌اپ هستند گزارش کرده ‌است. به عقیده تلگرام این دو شرکت در واقع مسئول این رخداد هستند.
سخنگوی تلگرام در این‌باره می‌گوید: «معمولاً پس از برخورد با رخداد‌های مشابه، فیسبوک عقب نشینی کرده و فیلترینگ هوشمند (فیلترینگ مخصوص واتس‌اپ برای حذف محتوای نامرتبط) را عامل مشکل می‌داند. ما در این مورد نیز انتظار برخورد مشابهی را داریم.»
اگرچه فیس‌بوک و واتس‌اپ هنوز در این‌باره اظهار نظر نکرده‌اند.

منبع: asis

مسدودسازی پیوندها به پیام‌رسان تلگرام توسط واتس‌اپ