تفاهم بین چین و آلمان برای مقابله با نفوذگران

چین و آلمان تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند که طی آن متعهد شده‌اند سیاستی را در جهت عدم نفوذ زیرساخت‌های اقتصادی یکدیگر پیش ‌بگیرند. قبلاً چین با آمریکا و انگلیس نیز تفاهم‌نامه مشابهی را امضا کرده‌ بود.
آنجلا مرکل به خبرگزاری‌ها در این خصوص گفته ‌است که پس از دیدار با رهبر چین، Li Keqiang، اذعان کرده‌است آلمان به دنبال یک تفاهم است که هرچه سریع‌تر به مرحله‌ی اجرا برسد. آلمان پیش از انگستان بزرگترین شریک اقتصادی چین به شمار می‌آید.
یک متخصص و مشاور امنیت سایبری، به نام ساندرو گایگن، به بررسی پیامد‌های این تفاهم‌نامه برای تجارت آلمان پرداخته‌ا ست و می‌گوید: «چین در جاسوسی‌های اقتصادی پیشتاز بوده و آلمان نیز به عنوان یک هدف جذاب شناخته می‌شود، چرا که بسیاری از اختراعات مرتبط با فناوری در آلمان رخ می‌دهند، در حالی که بسیاری از شرکت‌های این کشور زیرساخت سنتی و قدیمی امنیتی و فناوری اطلاعات دارند.»
چین همواره ادعاهای مطرح شده در زمینه سرقت‌‌های این چنینی را رد کرده ‌است. برخی از متخصصان امنیتی معتقدند این انکار و هم‌چنین تولید بدافزارهای مرتبط و انجام حملات متعدد از سوی ارتش آزادی بخش چین هدایت می‌شوند.
اهداف این حملات شامل دولت‌های خارجی، سازمان‌های غیر دولتی و شرکت‌های با فناوری‌‌های پیشرفته مانند پیمانکاران دفاعی و هوافضا می‌‌شوند.
مقامات چین می‌گویند قصد دارند با آلمان در راستای مقابله با این جرایم سایبری همکاری کنند. Keqiang می‌گوید: «ما در برابر جرایم سایبری و هم‌چنین سرقت‌‌از رازهای تجاری شرکت‌ها خواهیم ایستاد.»
هر تفاهم‌نامه‌ای بین چین و آلمان احتمالاً پیرامون مسائل جاسوسی‌های اقتصادی بوده اما شامل مقابله‌ با نفوذهای دیپلماتیک و یا سازمان‌های امنیتی نخواهد بود.