تلاش تور برای کاهش وابستگی به پول دولت آمریکا

در تلاش برای جمع‌آوری پول، پروژه Tor، سازمان حامی شبکه تور و مرورگر تور، یک کمپین جمع‌آوری پول راه اندازی کرده است.
تور یک مجموعه رایگانِ پیچیده‌ی نرم‌افزار متن‌باز است که از لایه‌های رمزگذاری برای پوشیده ماندن کاربران و سرویس‌هایی که به کار می‌برند، استفاده می‌کند.
این یک فناوری است که وب تاریک (دارک وب) را تشکیل می‌دهد، پناهگاهی خصوصی برای هر شخصی که نیاز به کار در جایی امن دارد.
بر کسی پوشیده نیست که بخشی از افراد دنبال این شرایط، مجرمان هستند، اما بخش دیگری نیز شامل ژورنالیست‌ها و فعالانی مانند Laura Poitras می‌شود.
Poitras کارگردان برنده اسکار مستند Edward Snowden به نام Citizenfour است. به گفته وی تور و خانواده آن ضروری هستند: «قبل از اسنودن، به عنوان یک ژورنالیست، می‌دانستم که باید دقت کنم، اما دقیقاً نمی‌دانستم که چگونه از خودم محافظت کنم. من می‌دانستم که باید ناشناس باشم، اما نمی‌دانستم که از چه ابزارهایی باید استفاده کنم. در سومین رایانامه‌ی دریافتی از طرف اسنودن، من روی سامانه‌عامل  بسیار امنِ Tails و با استفاده از یک رایانه که با پول نقد خریده بودم، ارتباط برقرار کردم، و آن را فقط در مکان‌های عمومی چک می‌کردم. من از مرورگر تور برای همه تحقیقاتم، و نیز تایید اطلاعاتی که به‌دستم می‌رسید، استفاده می‌کردم.
ادوارد اسنودن بدون تور و سایر پروژه‌های رمزگذاری نرم‌افزاری رایگان نمی‌توانست با من تماس برقرار کند. خبرنگاران برای حفاظت از منابع خود و تحقیق آزاد نیاز به استفاده از تور دارند.»
برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که پروژه تور در تلاش است که وابستگی خود به پول دولت ایالات متحده را کاهش دهد، که به گفته The Verge تقریباً نزدیک به ۸۰ الی ۹۰ درصد هزینه‌های تور می‌شود.
دلیلی وجود ندارد که دولت ایالات متحده هر کاری با تاثیر مخرب روی تور انجام بدهد اما منابع مالی گسترده‌ای را هم برای این پروژه و انعطاف پذیر شدن آن اختصاص دهد.
پروژه تور ارتباط بسیار جالب و پیچیده‌ای با دولت ایالات متحده دارد.
این نرم‌افزار در اصل با استفاده از پول مالیات و توسط نیروی دریایی ایالات متحده توسعه یافت. DARPA ، آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی، بعد از آن Memex را ساخت، که مجموعه‌ای از ابزارهای جستجو برای کمک به مراجع اجرای قانون بود برای جستجو در گوشه‌های تاریک ایجاد شده توسط تور.
درحالیکه تور هنوز توسط آژانس‌هایی در ایالات متحده که با پول مالیات اداره می‌شوند، برای قرار دادن پوششی بر کارهای خود استفاده می‌شود، بخش قابل توجهی از پول مالیات هم توسط آژانس‌های دیگر برای تمرکز روی برداشتن آن پوشش استفاده می‌شود.
اوایل این ماه، پژوهش‌گران دانشگاه کارنگی ملون متهم به قبول ۱ میلیون دلار آمریکا از طرف FBI برای نفوذ به شبکه تور شدند. این دانشگاه تبادل هرگونه پول را رد کرده است.
اگر می‌خواهید بخشی از بیت‌کوینی که به سختی بدست آورده‌اید را برای کمک به پروژه تور صرف کنید، می‌توانید از طریق صفحات کمک به پروژه‌ی تور، این کار را انجام دهید. در کنار واحد پول وب تاریک، پروژه تور همچنین کمک‌هایی در قالب‌های قدیمی مانند PayPal و چک‌های کاغذی را نیز قبول می‌کند.

منبع: asis