چندی پیش خبر انتشار نرم‌افزار پیام‌رسان سیگنال برای اندروید منتشر شد، و حالا توسعه‌دهندگان این نرم‌افزار نسخه‌ی مخصوص رایانه‌های رومیزی را منتشر کرده‌اند.
سیگنال نرم‌افزار پیام‌رسان بسیار امنی است که دو سال پیش برای دستگاه‌های iOS عرضه شد و پس از استقبال عمومی از این نرم‌افزار در سال جاری توسعه‌دهندگان نسخه‌های اندروید و رومیزی این نرم‌افزار را منتشر کرده‌اند.
مهم‌ترین ویژگیِ سیگنال امکان تماس صوتیِ رمز‌شده و ارسال پیام به صورت رمز‌شده می‌باشد.
نسخه‌ی رومیزی عرضه‌شده در حال حاضر امکان ارتباط با نسخه‌های اندرویدِ سیگنال را دارد و در حالت بِتا عرضه شده و البته‌ نسخه‌ی رومیزی برای ارتباط با نرم‌افزار سیگنال در iOS خیلی زود منتشر خواهد شد.
در واقع نسخه‌ی رومیزی این امکان را فراهم می‌کند که کاربر از همه‌ی دستگاه‌های خود بتواند پیام‌ها و تماس‌های مرتبط با سیگنال را ببینید.
رمزگذاری تماس‌ها و پیام‌ها در سیگنال به صورت نقطه به نقطه است و به همین دلیل تضمین می‌کند پیام‌ها و مکالمات در امن‌ترین حالت منتقل شود.
سیگنال یکی از نرم‌افزار‌هایی است که به دلیل پشتیبانی از ارتباطات رمزشده مشکلات زیادی را برای FBI به وجود آورده است. در حالی‌که اپل و گوگل با انتقال کلیدهای خصوصیِ رمزگذاری به درون دستگاه‌ها دیگر نمی‌توانند به FBI برای شنود ارتباطات رمزشده کمکی بکنند، این سازمان تلاش می‌کند از راه‌های قانونی از انتشار نرم‌افزار‌هایی مانند سیگنال جلوگیری کند.
توجه عمومی به ارتباطات رمز‌شده پس از افشاگری‌های اسنودن در سال ۲۰۱۳ آغاز شد، اسنودن به مردم هشدار داد که سازمان‌های جاسوسی مانند NSA و FBI می‌توانند به راحتی به ارتباطات رمز‌شده دست‌رسی داشته باشند. در حالی که افراد تصور می‌کنند ارتباطات آن‌ها رمز‌شده است، کلیدهای خصوصی و هر نیازمندی دیگری که برای رمز‌گشایی ارتباطات لازم است در اختیاز این سازمان‌ها می‌باشد.
توسعه‌ی نرم‌افزار‌هایی که ارتباطات را به صورت نقطه به نقطه رمز می‌کنند تنها راه مبارزه با جاسوسی است و به همین دلیل اقبال عمومی برای استفاده از سیگنال بسیار بالا بوده است.
کاربران می‌توانند نرم‌افزار چندسکویی Signal Private Messenger را از فروشگاه‌های رسمی اپل و اندروید دریافت کنند، هم‌چنین نسخه‌ی رومیزی این نرم‌افزار از وب‌گاه سیگنال در دست‌رسی است.
این نرم‌افزار محصول شرکت Open Whisper Systems است.

منبع: asis

بالاخره پیام‌رسانِ فوق‌ِ امن سیگنال برای رایانه‌های رومیزی منتشر شد!