رمزگذاری، سازمان‌های اطلاعاتی را در کشف فعالیت‌های تروریست‌ها ناکام گذاشته است و پس از حملات تروریستی مرتبط با داعش در پاریس و کالیفرنیا، این مسأله دوباره تبدیل به یک بحث سیاسی داغ در واشنگتن شده است.
در عین حال قزاقستان در نظر دارد که نصب یک در پشتی Backdoor اینترنتی را برای همه شهروندان این کشور اجباری کند، این کار باعث خواهد شد دولت اجازه پیدا کند تا همه ترافیک کاربران را به سمت همه وب گاه‌های امنِ رمز‌گذارشده رهگیری کند و همه چیز را از تاریخچه مرورگر تا نام کاربری و کلمه عبور آنها را مشاهده نماید.
خبرگزاری اینترسپت گزارش داده است که رییس FBI، جیمز کامی از شرکت‌های فناوری که در حال حاضر به کاربران خود رمزنگاری انتها به انتها ارائه می‌کنند، خواسته‌ که در شیوه کسب و کار خود تجدید نظر کنند و این کار را متوقف کنند.
این بار به‌جای اینکه از شرکت‌های فناوری خواسته شود تا یک در پشتی مخفی در سامانه‌ی رمز‌نگاری خود نصب کنند، جیمز کامی پیشنهاد داده تا نوعی از فناوری رمزنگاری به کار گرفته شود که به مؤسسات فدرال کمک می‌کند تا ارتباطاتی را که با رمزنگاری‌های انتها به انتها صورت می‌گیرند متوقف کنند و در صورت لزوم آنها را دور بزنند.
کامی می‌گوید: «دولت خواهان نصب یک در پشتی نیست ولی می‌خواهد به نقطه‌ای برسد که در صورتی که دادگاه دستوری صادر کرد، شرکت ارتباطی بداند که چگونه می‌تواند اطلاعات درخواستی را به دادگاه ارائه کند و خود را به گونه‌ای سازماندهی کند که بتواند به بهترین نحو با دادگاه همکاری کند.»
در واقع جیمز کامی خواسته است شرکت‌ها به هر شکل ممکن یک نسخه قابل خواندن از پیامهای مشتریان را نگه دارند.
رمزنگاری انتها به انتها یک ارتباط امن است که اطلاعات را قبل از ارسال به کارگزار شرکت، در دستگاه فرستنده رمزگذاری می‌کند. آنگاه شرکت اطلاعات رمزگذاری شده را به گیرنده می‌فرستد که تنها کسی است که قادر به خواندن و رمزگشایی این پیام رمزشده است.
هیچ کس در این میان، نه ارائه‌دهنده خدمات نرم‌افزار، نه شرکت آی اس پی، نه نفوذگر و نه حتی هیچ مقام اجرایی و دولتی نمی‌تواند اطلاعات را بخواند و یا به آن نفوذ کند.
بنابراین اف‌بی‌آی از شرکت‌های فناوری درخواست کرده است که یک نسخه قابل خواندن از این اطلاعات اولیه را در کارگزار خود باقی بگذارند تا در صورت نیاز مسئولان صاحب صلاحیت، بتوانند به آنها دسترسی داشت.
او می‌گوید: «امروز هم شرکت‌های بسیاری وجود دارند که خدمات امن به مشتریان خود عرضه می‌کنند و می‌توانند با دادگاه‌ها برای اجرای احکامشان همکاری کنند. هنوز افراد زیادی وجود دارند که به خوبی تماس تلفنی برقرار می‌کنند و هر زمان که دادگاه دستوری در این زمینه صادر کند در پاسخ آن می‌توانند این تماس‌ها را باز کنند.»
تروریست‌ها و رمزگشایی
علاوه بر این کامی از وضعیتی مثال می‌آورد که در آن مقامات اجرایی به دلیل رمزگذاری دچار سردر گمی شده بودند: «در ماه مه، هنگامی که دو تروریست تلاش کردند تا تعداد زیادی از مردم را در گارلند تگزاس قتل عام کنند با اجرای یک حکم از سوی مقامات قضایی متوقف شدند. اما صبح آن روز قبل از آنکه یکی از تروریست‌ها بخواهد این کشتار را انجام دهد، ۱۰۹ پیام با تروریست‌های خارج رد و بدل کرد. ما نمی‌دانستیم که محتوای آن پیام‌ها چیست زیرا که آنها رمزگذاری شده بودند. و این برای ما یک مشکل اساسی بود.»
رئیس FBI به طور واضح نگفت که او می‌خواهد شرکت‌های فناوری تا چه رویکردی را در این زمینه اتخاذ کنند و آیا او این شرکت‌های را به نفع قانون ملزم به این کار خواهد کرد یا خیر. با این حال او تا حدودی روشن کرد که ابدا از وضعیت موجود رمزگذاری شده در دستگاه‌ها راضی نیست.

منبع: asis

رئیس FBI از شرکت‌های فناوری می‌خواهد که دست‌کم از رمزگذاری انتها به انتها استفاده نکنند!