در ماه ژوئن امسال، اپل در کنفرانس WWDC اخبار جدیدی در مورد Swift اعلام کرد. یک سال قبل، اپل سوئیفت، یک زبان برنامه‌نویسی جدید، که زبانی بسیار راحت‌ برای توسعه سریع‌ برنامه می‌باشد را منتشر کرد.
سوئیفت یک مزیت رقابتی اصلی برای این شرکت بود که ساخت برنامه‌های جدید برای ابزارهای اپل را برای توسعه‌دهندگان راحت‌تر می‌کرد. در نتیجه اپل تصمیم گرفت که آن را به عنوان یک پروژه متن‌باز در اختیار همگان قرار دهد. چرا اپل باید چنین دارایی را در اختیار همه، از جمله رقباء، قرار دهد؟ آیا اپل واقعاً تصمیم به انجام نقشه‌ای دارد؟ بله، در ۳ دسامبر اپل دقیقاً این کار را انجام داد.
گفتنی است که اپل سوئیفت را به عنوان یک جایگزین برای Objective-C اختراع کرده است. بعد از بیش از ۳۰ سال سرویس‌دهی، Objective-C کمی قدیمی به نظر می‌رسد. زمان آن فرا رسیده که زبانی جدید با قابلیت‌هایی که پاسخگویی نیازهای مدرن باشد، معرفی شود.
سوئیفت روی جامعه اپل تاثیر گذاشته است، و اکنون در حال ادامه این روند روی سایر سکوها از جمله لینوکس و اندروید است.
این خبری جذاب برای توسعه‌دهندگان موبایل است. توسعه‌ی برنامه‌های مستقل از سکو معمولاً به معنی تکرار یک عملکرد در سایر زبان‌ها است. این عامل باعث اضافه شدن تعداد زیادی نفر-ساعت به پروژه و افزایش خطرِ بوجود آمدن اشکالات می‌شود.
اگر توسعه‌دهندگان بتوانند از یک کد در نسخه‌های اندروید و iOS برای برنامه‌هایشان استفاده کنند، تنها یک کد پایه برای رفع اشکالات آن خواهند داشت. وقتی که کد بتواند روی بیش از یک سکو اجرا شود، اجرا و نگه‌داری آن سریع‌تر خواهد بود.
در نتیجه این خبر برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار‌های تلفن همراه بسیار جذاب است، اما برای بقیه ما چرا باید اهمیت داشته باشد؟ با توجه به اینکه تعداد زیادی زبان برنامه‌نویسی برای لینوکس موجود است. آیا واقعاً به زبان جدیدی نیاز داریم؟
بهتر است از این زاویه به قضیه نگاه کنیم. سوئیفت برای حل یک مشکل اساسی در جامعه اپل توسعه داده‌ شد. توسعه‌دهندگان از عملکرد Objective-C بسیار راضی بودند، اما نیاز به زبانی راحت‌تر داشتند.
این پروژه توسط Chris Lattner هدایت شد، نویسنده اصلی LLVM که یکی از کامپایلرهای محبوب زبان C است. هدف این بود که توسعه‌ی برنامه‌های اپل را راحت‌تر کنند. برای رسیدن به این هدف، این تیم بهترین ویژگی‌های زبان‌های برنامه‌نویسی مدرن را جمع‌آوری کرد.
از سوئیفت استقبال خیلی خوبی در جامعه توسعه‌دهندگان اپل صورت گرفت. این زبان ساختار ساده‌ای مانند روبی و پایتون دارد، اما یک قدرت آن در حد یک زبان سطح پایین است، در نتیجه کدی تولید می‌شود که سرعت اجرای آن از C سریع‌تر است. همچنین برخی از مشکلات اساسی از جمله مدیریت حافظه در آن رفع شده‌اند.
ساختار ساده‌تر به معنی این است که شما می‌توانید کار بیشتری را با تعداد خط کد کمتری انجام دهید. هنگام توسعه‌ی برنامه‌های بزرگ این یک مزیت بسیار حیاتی محسوب می‌شود. کد کمتر به معنی پروژه‌های ساده‌تر است. پروژه‌های ساده‌تر، سریع‌تر کامل می‌شوند و نگهداری از آن‌ها راحت‌تر است. و یاد گرفتن آن برای برنامه‌نویس‌های تازه کار راحت‌تر است که بسیار مهم می‌باشد.
چون سوئیفت به کد شی یا Object Code کامپایل می‌شود، می‌تواند در کنار کتابخانه‌های C موجود قرار بگیرد. می‌تواند با کتابخانه‌های C به صورت ایستا و یا پویا پیوند برقرار کند. در نتیجه توسعه‌دهندگان نیازی ندارند که همه چیز را از پایه برنامه‌نویسی کنند. آن‌ها می‌توانند از کد‌هایی که عملکرد مشخصی دارند در پروژه‌های خود دوباره استفاده کنند.
همزمان، جامعه سوئیفت نیز بسیار پررونق است. متن‌باز کردن این زبانغ برنامه‌نویسی یک حرکت‌ هوشمندانه از طرف اپل است. هر چه ما بیشتر نحوه استفاده از این زبان را فرا بگیریم، اپل تعداد توسعه‌دهنده باکیفیت و باتجربه بیشتری برای سکوی خود جمع‌آوری خواهد کرد.

منبع: asis

سوئیفت، زبان برنامه‌نویسیِ اپل، متن‌باز شد