برخی حمله استاکس‌نت معروف علیه ایران را به‌عنوان اختلالی در موضوع بمباران رژیم صهیونیستی علیه تجهیزات هسته‌ای ایران می‌دانند. اگرچه استفاده از چنین سلاح‌های سایبری در آینده ممکن است به معنای به پایان رساندن کم و بیش مداوم نزاع‌های سطح پایین توسط بیشتر کشورها باشد.
سیاست‌های نظامی همچنان با حوزه جنگ‌افزارهای سایبری درگیری دارند به‌ویژه اینکه به علت همپوشانی مبهم بین درگیری آشکار، جاسوسی سایبری و مسئولیت سازمان‌های شهروندی (غیرنظامی) برای محافظت از زیرساخت‌های حیاتی (مثل بانکداری، خدمات رفاهی، حمل و نقل) اشباع شده‌ است.

کنت گیرز سفیر مرکز سایبری NATO و عضو ارشد شورای آتلانتیک گفت که با یک حمله هوایی می‌توان شبانه هدفی را بمباران کرد اما نمی‌توان در همان مدت به آن نفوذ کرد.
گیرز به El Reg گفت: «هدف سال آینده شما چه کسی است؟ شما باید تصمیم بگیرید که به چه کسی، چه موقع و چگونه می‌خواهید نفوذ کنید و پیش از آن باید شبکه‌ها را بررسی کنید».
وی افزود: «بهتر است که بیشتر کارهای نفوذ به شبکه‌ی طرف مقابل را در زمان صلح انجام بدهید چرا که نمی‌توان همه کارها را یک شبه انجام داد».

گیرز که به‌تازگی به کیف پایتخت اوکراین منتقل شده ‌است گفت که اصول کاربردی استاکس‌نت برای حملات بدافزاری BlackEnergy علیه سامانه‌های توزیع برق در اوکراین در دسامبر گذشته نیز قابل اعمال است. روسیه مظنون اصلی این حملات است اما اثبات آن نیز مشکل است. نسبت دادن چیزی به کسی در فضای مجازی به‌شدت مشکل است.
گیرز گفت: «بسته‌های اینترنتی لباس فرم مشخصی ندارند تا با آن‌‌ها به‌راحتی شناسایی شوند».

راهنمای تالین که توسط متخصصان حقوق بین‌الملل تنظیم شده ‌است، چهارچوبی برای ایجاد «قرارداد ژنو» برای عملیات جنگی سایبری پیشنهاد می‌دهد. ناتو اخیراً گفته ‌است که این حق را قائل می‌داند به جدی‌ترین دسته از حملات سایبری به‌صورت نظامی پاسخ دهد.

استاکس‌نت و رژیم صهیونیستی
استاکس‌نت به‌طور گسترده و نسبتاً قانع‌کننده‌ای به‌عنوان اقدام مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی شناخته می‌شود. این عملیات «بازی‌های المپیک» نام گرفته‌ است. رژیم صهیونیستی این موضوع را به‌طور رسمی تائید نکرده و حتی شرکت‌های امنیتی هم به‌طور خصوصی به آن اقرار نکرده‌اند، اگرچه هر وقت موضوع بالا می‌گیرد، رگه‌هایی از غرور در حرکات آن‌ها پیدا می‌شود.
سرلشکر بازنشسته IDF گفت حمله استاکس‌نت نشان می‌دهد که سلاح‌های سایبری پدیده‌هایی طبیعی هستند و رژیم صهیونیستی باید آمادگی بیشتری داشته ‌باشد. وی این حمله را برای پیشرفت کامل استراتژی سایبری رژیم صهیونیستی مناسب می‌داند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

Stuxnet، آغاز دهه‌ها جنگ سایبری بدون توقف
برچسب ها: