از یک برنامه‌ی هوش مصنوعی که توسط آژانس‌های امنیتی جاسوسی دولتی استفاده شود چه انتظاری دارید؟ احتمالاً کشتن افراد بی‌گناه!
سامانه‌ی هوش مصنوعی تخیلی که در فیلم‌های نابودگر استفاده می‌شد، با نام Skynet، توسط سازمان امنیت ملی NSA استفاده می‌شود.
Skynet یک برنامه‌ی نظارتی است که از فراداده‌های تلفن همراه استفاده می‌کند تا مکان‌یابی و تماس‌های تروریست‌های مضنون را ردیابی کند، تا در مراحل بعدی اگر دستور صادر شود کشته شوند.
حالا و در تحلیل که در اسناد این سازمان آمده و توسط ادوارد اسنودن فاش شده ‌است، برخی از افرادی که با استفاده از این فراداده‌ها کشته شده‌اند بی‌گناه بوده‌اند.
سال گذشته، اسنادی فاش شد که نشان می‌داد پروژه‌ی Skynet توسط سازمان امنیت ملی در پاکستان اجرا شده ‌است. این پروژه یک الگوریتم یادگیری ماشین را بر روی ۵۵ میلیون شهروند پاکستانی اجرا کرده است تا احتمال تروریست بودن آن‌ را به عنوان خروجی بدهد.
از طرفی باید بدانید هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده نیز سال‌هاست به پرتاب بمب در پاکستان اقدام می‌کنند!

خطاهای ابتدایی در SKYNET
سازمان امنیتی برخی اشکالات ابتدایی را در طراحی الگوریتم یادگیری ماشین مرتکب شده‌ است که منجر به هزاران مورد تشخیص اشتباه شده ‌است، بدین ترتیب افراد بی‌گناهی احتمالاً هدف هواپیماهای بدون سرنشین مسلح قرار می‌گیرند.
یکی از اسناد منتشرشده می‌گویدSKYNET در برخی موارد دارای ۰.۰۰۸ درصد خطا بوده ‌است، و افراد مورد مطالعه توسط این الگوریتم ۵۵ میلیون نفر بوده‌اند؛ این بدان معناست که حتی با خطای ناچیز افراد بی‌گناه بسیاری احتمالاً به اشتباه برچسب تروریست خورده‌اند! برخی آزمون‌های این الگوریتم حتی خطاهای بیشتر تا ۰.۱۸ درصد را نیز نشان داده‌اند، که به معنای ۹۹ هزار نفر در ۵۵ میلیون نفر بوده ‌است.
پاتریک بال، مدیر اجرایی گروه تحلیل داده‌ی حقوق انسانی می‌گوید: «برای آموزش و آزمون این الگوریتم افراد تروریست بسیار کمی در دسترس هستند. اگر آن‌ها برای آموزش و آزمون از داده‌های یکسانی استفاده کرده باشند، واقعاً دچار اشتباه احمقانه‌ای شده‌اند.»
هنوز به طور واضح هدف از ساخت SKYNET مشخص نشده است. اگرچه ممکن است SKYNET بخشی از برنامه‌ی نظارتی غیرجنگی، مانند ردیابی و نظارت بر تروریست‌ها باشد، کارشناسان معتقدند این فن‌آوری می‌تواند برای کمک به هدف‌گیری هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شده باشد.
از سال ۲۰۰۴، دولت آمریکا بیش از صدها حمله را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین علیه کسانی که تروریست نامیده می‌شده‌اند در پاکستان ترتیب داده‌ و بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر را کشته‌اند.
NSA هنوز درباره‌ی نحوه استفاده‌ی این سازمان از SKYNET و چگونگی آموزش و عمل‌کرد آن توضیحی نداده ‌است.

اما آیا واقعا کشتن افراد فقط براساس فراداده‌ها معنی دارد؟
شاید برای شهروندان آمریکایی پاسخ به این سؤال ساده باشد، آری! اما آن‌ها باید یک لحظه فکر کنند چه اتفاقی می‌افتد اگر روزی این الگوریتم‌ها قرار باشد در خاک آمریکا عملیات اجرا کنند؟

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

SKYNET: پروژه‌ی بسیار محرمانه‌ی سازمان NSA برای قتل هزاران بی‌گناه