بنا بر پژوهش انجام شده توسط شرکت امنیتی Skycure، کاربران خانگی و شرکت‌ها در برابر تهدید‌های تلفن همراه که هر روزه در حال افزایش هستند نتوانسته‌اند اقدامات حفاظتی و امنیتی را به خوبی انجام دهند.
بیش‌تر دستگاه‌های کاربران (۵۳ درصد) هیچ‌گونه رمز عبوری از جمله الفبایی، زیست‌شناختی، و یا کد الگو ندارند. و تقریباً یک سوم تلفن‌های همراه کاربران از سامانه‌عامل قدیمی و به‌روز نشده استفاده می‌کنند.
تاخیر در ارائه نسخه‌های جدید اندروید از سوی شرکت‌های سازنده و بی‌اهمیتی به به‌روز‌رسانی از سوی کاربران موجب این امر شده‌ است. بنابر گزارش‌های Skycure آمار تقریباً مشابهی، نیز در ارتباط با سامانه‌عامل اپل وجود دارد. آن ها می‌گویند ۲۶ درصد از دستگاه‌هایی که از iOS‌ استفاده می‌کنند، سامانه‌عامل به‌روز ندارند.
تقریباً سه درصد از دستگاه‌های اندروید با برنامه‌های مخربی آلوده شده‌اند که میزان خطر این برنامه‌ها بالاست.
این آمارها هم‌چنین نشان می‌دهد، تعداد دستگاه‌های اندروید شخصی که دسترسی ریشه دارند یا Root شده‌اند ۵ برابر بیش‌تر از نسخه‌های مورد استفاده در شرکت‌ها هستند. هم‌چنین تعداد دستگاه‌های iOS جیل‌بریک شده در شرکت‌ها بسیار اندک است.
روت و یا جیل‌بریک کردن، بیش‌تر ویژگی‌های امنیتی سامانه‌عامل را حذف می‌کند. بیش از ۱۵ درصد دستگاه‌های اندروید گزینه اشکال‌زدایی USB را فعال کرده‌اند. این گزینه یک راه ساده برای برنامه‌های مخرب است تا بتوانند از یک رایانه آلوده یه دستگاه تلفن همراه نفوذ کنند.

منبع: asis

گوشی‌های هوشمندی که با سامانه‌عامل‌های قدیمی و بدون داشتن کلمه‌عبور کم‌ترین میزان امنیت را دارند