انتشار نسخه‌های جدید وایرشارک و Nmap؛ دو ابزار مورد علاقه‌ی پژوهش‌گران امنیتی

وایرشارک یکی از محبوب‌ترین ابزار‌های متن‌باز برای تحلیل ترافیک شبکه است که به دلیل رابط گرافیکی بسیار قدرتمند مورد علاقه‌ی بسیاری از پژوهش‌گران امنیتی می‌باشد. ابزار وایرشارک از سال‌ ۲۰۰۶ به این نام شناخته می‌شود و در همه‌ی سامانه‌عامل‌ها قابل اجرا است. پروژه‌ی وایرشارک در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی توسط دانشجویی به نام Gerald Combs ایجاد و در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ به صورت انفرادی توسط همین دانشجو توسعه پیدا کرده است. ابزار وایرشارک در طول سال‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار‌های امنیت شبکه شناخته می‌شود و هنوز هم به عنوان بهترین ابزار تحلیل ترافیک شبکه طبق نظرسنجی Insecure.org است.
نسخه‌ی اصلی ۲ از وایرشارک به تازگی منتشر شده که مهم‌ترین ویژگی آن سازگاری بیش‌تر با سامانه‌های OS X است. به طور کلی در نسخه‌ی جدید واسط کاربری وایرشارک تغییر کلی کرده که هدف اصلی این تغییرات افزایش سرعت و کارایی این نرم‌افزار است. واسط کاربری جدید مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی Qt است که زبان قدرتمند در توسعه‌ی واسط‌های گرافیکی است.
علاوه بر وایرشارک، نسخه‌ی جدید ابزار Nmap که یکی از مهم‌ترین ابزارهای پویش شبکه می‌باشد نیز منتشر شده است. نسخه‌ی جدید Nmap پس از سه و سال و نیم منتشر شده و نزدیک به ۳۲۰۰ تغییر در کد این نرم‌افزار ایجاد شده است. نرم‌افزار Nmap اولین بار در سال ۱۹۹۷ توسعه پیدا کرده و سپتامبر امسال ۱۸ ساله شده است. از مهم‌ترین تغییرات نسخه‌ی جدید پشتیبانی بهبودیافته از IPv۶ و افزایش سرعت در پویش آدرس‌های شبکه است. آخرین نسخه‌ی Nmap نسخه‌ی اصلی ۷ است که از وب‌گاه اصلی قابل بارگیری می‌باشد.

منبع: asis