رفع مشکلی که باعث توقف ارتقاء ویندوز ۱۰ در ماه نوامبر شده بود

مایکروسافت ارتقاء ویندوز ۱۰ را از مرکز بارگیری خود در ماه نوامبر حذف نمود و اعلام کرد که به علت بروز یک اشکال، دسترسی به این ارتقاء را از وب‌گاه برداشته است.
سخنگوی مایکروسافت در روز سه‌شنبه اعلام کرد: «به‌تازگی متوجه شدیم تعداد بسیار اندکی از افراد که ویندوز ۱۰ را به تازگی نصب و آن را در ماه نوامبر به‌روز‌رسانی کرده‌اند، ممکن است تحت تاثیر صدماتی قرار گیرند. این مشکل در به‌روز‌رسانی های آینده که از امروز در دسترس می‌‌باشد، برطرف شده‌ است.»
مایکروسافت این ارتقاء را هفته گذشته از وب‌گاه بارگیری برداشت و از ارائه آن به کاربران ویندوز ۱۰ ازطریق «به‌روز‌رسانی ویندوز یا Windows Update» خودداری نموده است. به گفته مایکروسافت، این به‌روز‌رسانی ۴ تنظیم را در سامانه‌عامل به حالت اصلی پیش‌فرض آن (حالت پیش فرض در این ۴ مورد حالت فعال بوده است) بازگردانده ‌است.
این سخنگو افزود: «ضمن عذرخواهی بابت این مشکل پیش آمده، طی چند روز آینده تنظیمات را به حالت اول باز خواهیم گرداند.» تنظیماتی که تغییر داده شده‌اند شامل دو تغییر در بخش «حریم شخصی» ویندوز ۱۰ بوده اند، -اولین مشکل مربوط به این است که به شناسه تبلیغ‌کننده کاربر اجازه می دهد توسط چندین برنامه ردیابی شود و هم‌چنین یک فیلتر ضد فیشینگ را برای برنامه‌های نشان دهنده محتوای وب، فعال می‌کند- و دومین مشکل این است که برنامه‌های مختلف مجاز را همگام کرده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در پس زمینه اجرا شوند برای مثال به منظور نمایش اعلان‌ها .
مایکروسافت برخی اطلاعات راجع به مشکل تنظیمات را در یک سند پشتیبانی ارائه داده است و به‌روزرسانی کلیِ جدید را که مختص ویندوز ۱۰ می باشد ارائه کرده ‌است.
در حالی که ممکن است این مشکل جزئی به نظر برسد، اما شاید مایکروسافت نیز نسبت به مشکل تنظیمات حریم شخصی بسیار حساس بوده‌ باشد، چرا که این شرکت پیش از این در زمان‌هایی که تغییری در محصولات ایجاد کرده‌ است معمولاً مورد هجمه منتقدان قرار گرفته ‌است. برای مثال کسانی که ردیابی شناسه ذکرشده را غیرفعال کرده‌اند احتمالاً پس از اینکه متوجه بشوند با ارتقاء سامانه این مشکل باز می‌گردد، ناراحت خواهند شد.
پس از رفع این مشکل، مایکروسافت ارتقاء را به مرکز بارگیری باز می‌گرداند و کاربران ویندوز ۱۰ می توانند پرونده‌های نصب و راه اندازی را با ابزار ایجاد رسانه (MCT) ایجاد کنند -معمولاً با یک درایو فلش USB، اما به کمک یک DVD نیز ممکن است- بسیاری از افراد با استفاده از MCT صف را برای ارتقاء قطع می‌کنند، صفی که به طور معمول از طریق خدمات به‌روز‌رسانی ویندوز ایجاد می‌شود.
در حال حاضر MCT ارتقاء ماه نوامبر را بارگیری می‌کند که مایکروسافت آن را به جای کد ۲۹ جولای که به هفته قبل بازگردانی کرده است، هم با شماره ۱۵۱۱- اشاره به تاریخ انتشار در نوامبر سال ۲۰۱۵- و هم با ۱۰۵۸۶ اعلام کرده‌ است.
این اشتباه انجام شده در ارتقاء ماه نوامبر که به عنوان شکستی برای استراتژی مایکروسافت محسوب می‌شود. در این استراتژی مایکروسافت قصد داشت مشتریان را متقاعد کند که ویندوز ۱۰ را می تواند دو، سه بار در سال ارتقاء دهد و مهم تر از آن مایکروسافت می‌خواست ثابت کند می‌تواند این ‌کار را با کد با کیفیت‌تری انجام دهد که نسبت به نسخه‌های قبلی آزمون کمتری نیاز دارد.
بعد از انتشار به‌روز‌رسانی در ۱۲ نوامبر و قبل از جمع‌آوری آن، تحلیل گر Gartner ، آقای استیو کلینهاوس مدل ۱۵۱۱ را به عنوان نقطه عطفی برای مایکروسافت معرفی کرده ‌بود. او اضافه کرد: «اگرچه این رخداد به عنوان اولین گام محسوب می‌شود، اما کمابیش می‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای خوب تلقی کرد.»

منبع: asis