با وقوع حملات تروریستی داعش در پاریس، سازمان‌های جاسوسی اروپایی و آمریکایی بهانه لازم برای کنترل داده‌های ردوبدل شده میان کاربران در اینترنت و نقض حریم شخصی آنها را پیدا کرده‌اند.

انتظار می رود این سازمان ها شرکت های فناوری را برای دسترسی مستقیم و بی واسطه به اطلاعات کاربران از طریق ایجاد back door تحت فشار بگذارند و ارتباطات رمزگذاری شده کاربران را به همین طریق ردیابی کنند.

برخی بررسی ها در گذشته نشان داده بود که تروریست های داعش از برنامه های رمزگذاری شده تلفن همراه برای برقراری ارتباط و استخدام نیروهای مختلف استفاده کرده اند. قفل گشایی برخی از این برنامه ها بسیار دشوار است و شرکت های فناوری می گویند اگر در آنها آسیب پذیری های عمدی برای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و اف بی آی ایجاد شود، جاسوسان چینی و روسی هم می توانند از این حفره ها سوءاستفاده کنند.

WhatsApp و Wickrدو برنامه گپ تلفن همراه هستند که سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی علاقه زیادی به نفوذ به آنها دارند و البته هنوز گزارشی در دست نیست که ثابت کند داعش در حملات اخیر خود به پاریس از آنها استفاده کرده باشد.

در اکتبر گذشته موسسه تحقیقات رسانه ای خاورمیانه گزارشی در مورد استفاده تروریست های داعشی از برنامه تلگرام برای تبادل پیام و اطلاع رساتی منتشر کرد. از طریق تلگرام در ماه سپتامبر روزانه ۱۲ میلیارد پیام رد وبدل شده است و بررسی ها نشان داده در برخی از این پیام ها نحوه ساخت و به کارگیری اسلحه، انجام حملات هدفمند و همین طور انجام حملات سایبری آموزش داده شده است.

صاحب نظران می گویند با توجه به واکنش تند فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه به حملات تروریستی فرانسه فشار به شرکت های فناوری برای جاسوسی از کاربران خدمات آنها حتما افزایش می یابد و امنیت و حریم شخصی کاربران به بهانه مقابله با تروریست ها و حفظ امنیت ملی در معرض خطر قرار می گیرد.

منبع: فارس

حملات تروریستی پاریس بهانه‌ای برای نقض حریم شخصی کاربران