استفاده غیرمفید از شبکه امن مجازی در مقابل کاربرد مفید یک به صد است

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: استفاده غیرمفید از VPN در مقابل استفاده مفید از آن، یک به صد است و VPNسروری که شرکت دولتی زیرساخت ایجاد کرده سرویس می‌دهد، اما از VPNهای دیگری نیز در کشور استفاده می‌شود.

محمود خسروی امروز در حاشیه همایش نقش پدافند غیرعامل در پایداری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره استفاده از محصولات بومی از جمله VPN (شبکه امن مجازی) بومی و سرانجام این پروژه گفت: دو سال و نیم پیش پروژه‌ای به نام VPN بومی تعریف شد، اما در هنگام اتخاذ تصمیمات ملی، اگر زمینه‌سازی لازم صورت نگیرد، پروژه شکست خواهد خورد.

وی گفت: آن زمان نیز مصوبه‌ای داشتیم مبنی بر اینکه VPNها بسته شود و شرکت زیرساخت VPN سروری ایجاد کند.

خسروی گفت: این VPNسرور ایجاد شد و هم‌اکنون نیز موجود است و سرویس ارائه می‌کند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت خاطرنشان کرد: اما در آن زمان، مجموعه‌هایی که فعالیت‌هایشان براساس VPN بود، دچار مشکل شدند که بانکها، دانشگاه‌ها، حوزه‌های اقتصادی و امنیتی و سفارتخانه‌ها از جمله این مجموعه‌ها بودند.

وی ادامه داد: در آن زمان، حوزه‌های اقتصادی و امنیتی از VPN استفاده می‌کردند، اما مانند هر فناوری دیگری، استفاده‌های دیگری نیز از VPN می‌شد.

خسروی گفت: اما میزان استفاده مفید در مقابل استفاده غیرمفید از VPNها یک در مقابل صد بود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: هم‌اکنون نیز برخی سفارتخانه‌ها علاقه مند نیستند که از VPNسرور خاصی ارتباطات خود را مبادله کنند و از این رو، VPNهای غیر از VPN شرکت زیرساخت در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: فارس