به‌روزرسانی اجباری به ویندوز ۱۰اگر در حال حاضر از نسخه‌های ۷ و یا ۸.۱ ویندوز استفاده می‌کنید و برنامه‌ای برای انتقال به ویندوز ۱۰ ندارید، می‌توان گفت شرکت مایکروسافت احتمالاً شما را مجبور به نصب ویندوز ۱۰ می کند، چرا که جلوگیری از این امر و یا ممانعت از به‌روزرسانی ویندوز سخت است.
گزارش‌‌ها حاکی از آن اند که برخی کاربران ویندوز‌های ۷ و ۸.۱ گفته‌اند، نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ به طور خودکار، بر روی رایانه‌ها نصب می‌شود.
بر اساس شکایات مطرح‌شده توسط کاربران، صفحه‌ی نمایش داده شده برای به‌روزرسانی ویندوز تنها دو گزینه دارد:
این‌که فرآیند به‌روزرسانی را اکنون آغاز کنند و یا
به‌روزرسانی را برای زمان دیگری، زمان‌بندی کنند

برخی دیگر از کاربران نیز گزارش کرده‌اند پیام‌هایی روی صفحه‌نمایش ظاهر می‌شوند با این مضمون که «نسخه‌ی به‌روزرسانی شده‌ به ویندوز ۱۰ آماده است» و از کاربران خواسته می‌شود «رایانه‌ی خود را راه‌اندازی مجدد کنند تا فرآیند نصب این نسخه‌ی ویندوز آغاز شود.»
این اشکال در فرآیند به‌روزرسانی ویندوز وجود دارد. مایکروسافت، ویندوز ۱۰ را به عنوان به‌روزرسانی «دلخواه» اعلام کرده ‌است، و به طور معمول این به‌روزرسانی‌ها توسط کاربر غیر فعال می‌شوند، بدان‌ معنا که کاربر خودش و به طور دستی برای نصب سامانه‌ی عامل، آن‌ها بررسی می‌کند. بنابراین نباید به طور خودکار نصب شوند.
اگرچه، شرکت مایکروسافت به طور اشتباهی این به‌روزرسانی‌‌ها را به هنگام فهرست کردن، علامت زده‌ است، که منجر به نصب خودکار ویندوز ۱۰ روی برخی رایانه‌ها با سامانه‌های ‌عامل‌ ویندوز ۷ و یا ۸.۱ شده ‌است. زمانی که این خبر به شرکت مایکروسافت رسید، این شرکت گفته‌ است که مشکل به خاطر انتخاب گزینه‌ی به‌روزرسانی دلخواه توسط مایکروسافت به طور پیش‌فرض رخ داده‌ است. مایکروسافت اکنون این اشکال را در قالب اشتباه خودش پذیرفته و آن‌را اصلاح کرده ‌است.
«به عنوان بخشی از تلاش‌های ما برای ارائه‌ی نسخه‌ی ۱۰ ویندوز به کاربر این که نسخه‌های ۷ و ۸.۱ ویندوز را از سوی شرکت و به طور قانونی دارند، گزینه‌ی به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰ به عنوان به‌روزرسانی دلخواه در بخش به‌روزرسانی ویندوز (WU) در کنترل پنل قرار داده‌ شده ‌است. این بخش، مکانی مورد اعتماد برای کاربران بوده تا بتوانند به‌روزرسانی‌های توصیه‌شده و دلخواه را پیدا کنند. در به‌روزرسانی اخیر ویندوز، این گزینه به طور پیش‌فرض انتخاب شده‌ است. این یک اشتباه است و ما در حال برطرف کردن این اشکال هستیم.»
ماه گذشته نیز گفته شده‌ بود، مایکروسافت پرونده‌‌های نصبی ویندوز ۱۰ را روی رایانه‌های کاربرانی که ویندوز ۷ و ۸ دارند نصب می‌کند. حجم این پرونده‌‌‌‌ها در حد چند گیگابایت بوده و بدون اطلاع کاربران این نسخه‌‌‌ها، بارگیری می‌شده است.
حالا و پس اعلام این «اشتباه» از سوی مایکروسافت، مشخص شده ‌است که چقدر این شرکت در انتقال کاربران ویندوزهای ۷ و ۸ به نسخه‌ی ‌۱۰ ناامید شده ‌است، اما مسلماً نباید این نومیدی منجر به لطمه به اعتمادی شود که کاربران در طول سال‌ها به مایکروسافت کرده‌اند.

منبع: ASIS

به‌روزرسانی اجباری به ویندوز ۱۰