بله، زمان آن رسیده که از Wi-Fi به Li-Fi کوچ کنیم؛ فن‌آوری‌ جای‌گزینی که ۱۰۰برابر سریع‌تر از سرعت متوسط Wi-Fi است. دانشمندان فن‌آوری‌ بدون سیم جدیدی موسوم به Li-Fi را به صورت میدانی آزمایش کردند و دریافتند به طور شگفت‌انگیزی ۱۰۰برابر سریع‌تر از Wi-Fi است.

فن‌آوری‌ Li-Fi چیست؟
Li-Fi فن‌آوری‌ جدید بی‌سیم است که به جای امواج رادیویی از نور (یعنی ارتباطات نوری قابل مشاهده یا VLC) برای انتقال اطلاعات با سرعت بالا بهره می‌برد. به طور خلاصه، Li-Fi جای‌گزینی بسیار سریع برای Wi-Fi است.
در اوایل سال جاری دانشمندان با Li-Fi در شرایط آزمایشگاهی به سرعت دیوانه‌وار ۲۲۴گیگابایت در ثانیه برای انتقال داده دست یافتند. این باور وجود دارد که این فن‌آوری‌ پتانسیل لازم را برای تغییر همه چیز، در ارتباط با نحوه استفاده امروزی ما از اینترنت دارد.

نتایج آزمون: Li-Fi صدبار سریعتر از Wi-Fi
یک شرکت استونیایی به نام Velmenni برای اولین بار این فن‌آوری‌ را خارج از شرایط آزمایشگاهی، و در شرایط دنیای واقعی و محیط‌های صنعتی در شهر تالین آزمایش کردند، و شاهد سرعت بسیار زیاد آن بودند. این شرکت توانست داده ها با نرخ ۱ گیگابایت در ثانیه ارسال کند، که تقریباً ۱۰۰ برابر سریع تر از سرعت Wi-Fi بود. Deepak Solanki مدیرعامل شرکت Velmenni ، در گفت‌وگو با IBTimes UK: «ما در حال انجام چندین پروژه‌ی آزمایشی در صنایع مختلف که قابلیت بهره‌برداری از فن‌آوری VLC را دارند هستیم.»
«در حال حاضر یک راه‌حل نوری هوشمند را برای یک محیط صنعتی طراحی کرده‌ایم که در آن ارتباطات داده‌ای از طریق نور میسر می‌شود . همچنین درحال راه‌اندازی پروژه‌ای با یک مشتری خصوصی هستیم که در آن یک شبکه‌ی Li-Fi‌ برای دسترسی به اینترنت راه‌اندازی خواهد شد.
برخلاف سیگنال‌های وای‌فای، Li-Fi از جنس نور بوده و قابلیت نفوذ در دیوارها را ندارد که البته آن را در برابر استراق سمع ایمن‌تر می‌سازد. در عین حال بنای Li-Fi بر نور بدان‌ معناست که تداخل کمتری نیز از سایر دستگاه‌ها نسبت به وای‌فای شاهد خواهیم بود.

چه کسی Li-Fi را ابداع کرد؟
فن‌آوری‌ Li-Fi در سال ۲۰۱۱ توسط فیزیک‌دان آلمانی Harald Haas، کسی که پیش از این ایده‌ی استفاده از لامپ‌های حبابی جهت مسیریاب بی‌سیم TED Talk را نیز ارائه کرده بود، ایجاد شد. او نشان داد که با نور یک LED بیشتر از یک برج سلولی (آنتن‌های مخابراتی) می‌توان اطلاعات جابه‌جا کرد.

منبع: asis

آزمایش‌ها نشان می‌دهد فن‌آوری Li-Fi دست کم ۱۰۰ برابر سریع‌تر از Wi-Fi است