Leona Philpot: مرکز داده‌‌ی ابری مایکروسافت در‌ زیر اقیانوس

درحالی‌که شرکت‌های بزرگی مانند فیس‌بوک و گوگل ترجیح می‌دهند مراکز‌ داده‌شان را در کشور‌های سردتری راه‌اندازی کنند تا صورت‌حساب‌های سرمایش کارگزارهای آن‌ها ارزان‌تر شود، مایکروسافت خانه‌ای بهتر برای مراکز داده‌اش یافته ‌است که هزینه‌های انرژی گزاف را کاهش داده ‌است: نگهداری مراکز‌ داده زیر اقیانوس.
مایکروسافت در‌این‌باره می‌گوید: «۵۰ درصد ما در نزدیکی دریاها زندگی می‌کنیم، چرا داده‌هایمان این‌گونه نباشند؟»
شاید ساخت مراکز‌ داده عظیم در زیر آب امری محال به نظر برسد، امر این دقیقاً همان چیزی است که مایکروسافت در حال آزمایش آن است: Leona Philpot.

اولین مرکز ‌داده‌ی جهان در زیر آب
این آزمایش بخشی از پروژه‌ی بزرگ‌تری با نام Project Natick است. هدف این پروژه ساخت و راه‌اندازی مرکز داده‌ای در اقیانوس است که به عقیده‌ی مایکروسافت موحب خواهد شد مراکز داده سریع‌تر، از نظر هزینه مقرون‌به صرفه‌تر بوده و با طبیعت نیز سازگارتر باشد.
پروژه‌ی Leona Philpot آگوست سال گذشته آزمایش شد. در این پروژه مهندسان مایکروسافت یک کپسول فلزی عظیم را در فاصله‌ی یک کیلومتری از سواحل کالیفرنیا و در عمق ۳۰ فوتی در اقیانوس آرام قرار دادند.
در جریان این پروژه یک رک محاسباتی در کپسول فلزی قرار گرفت، که توسط ۱۰۰ حس‌گر مختلف احاطه شده‌ بود. این حس‌گر‌ها برای اندازه‌گیری شرایط مختلفی از جمله فشار، رطوبت، و از همه مهم‌تر حرکت نصب شده‌اند.
این آزمایش از ماه آگوست تا نوامبر ۲۰۱۵ انجام شد، به مدت دقیقاً ۱۰۵ روز، و مهندسان مایکروسافت اعلام کردند که این آزمایش بیش از آن‌چه انتظار داشته‌اند خوب بوده ‌است.

چرا مرکز داده‌ی زیرآب؟
به گفته‌ی مایکروسافت این‌‌ها دلایل اصلی ساخت این مرکز داده‌ در زیر آب هستند:
۱.هزینه‌ی تهویه‌ی هوا همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در مراکز داده‌ها بوده‌ است.گفته‌ می‌شود مراکز داده‌ی سنتی به تنهایی ۳ درصد از الکتریسیته جهان را مصرف می‌کنند.
بنابراین با قرارگیری مراکز داده در اقیانوس نیازی به دستگاه‌های خنک‌کننده نیست و بدین‌ترتیب مقادیر بسیاری انرژی در جهت خنک‌سازی این مراکز داده صرف نخواهد شد.
۲. تقریباً نیمی از جمعیت جهان در فاصله‌ی ۲۰۰ کیلومتری از دریا زندگی می کنند، بنابراین قرارگیری مراکز داده در دریا مقدار تأخیر زمانی انتقال داده را کاهش می‌دهد که به معنای دسترسی سریع‌تر به داده‌ها است.
۳.زمان ساخت یک مرکز داده از ۲ سال به ۹۰ روز کاهش می‌یابد. مایکروسافت معتقد است اگر بتواند تولید کپسول‌های فلزی را به مرحله‌ی انبوه برساند، می‌تواند یک مرکز داده را در ظرف مدت ۹۰ روز بسازد.
۴. استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر: مهندسان این پروژه معتقدند حتی در آینده مراکز‌ داده‌ی زیر آب ممکن است بتوانند انرژی مورد نیازشان را از منابع انرژی تجدید‌پذیر هم‌چون توربین‌های زیر آبی و یا انرژی امواج دریا فراهم کنند.
۵. سازگاری با محیط زیست: مایکروسافت هم‌چنین معتقد است استفاده از مراکز داده زیر آب با محیط زیست سازگارتر است. نمونه‌های اولیه موجود که آزمایش شده‌اند مقادیر بسیار اندکی گرما را به آب‌ها انتقال می‌دهند.

برخی محدودیت‌ها
مراکز ‌داده‌ای که بر روی سطح زمین هستند این مزیت را دارند که هر زمان مشکلی ایجاد شود، مهندسان فن‌آ‌وری ‌اطلاعات می‌توانند به راحتی و در زمان مورد نیاز کارگزارها را جایگزین کنند، اما مایکروسافت می‌خواهد کارگزارهای زیر آبی‌اش برای سال‌ها نیازی به تعمیر و نگهداری نداشته‌ باشند.
بنابریان مایکروسافت در نظر دارد نمونه‌های مورد نیازش را برای مدت ۵ سال به اعماق آب بفرستد و بعد از ۵ سال آن‌ها را بالا بیاورد تا اگر لازم بود با کارگزارهای جدید جایگزین شوند.
ریسک موجود دیگر برای مراکز داده‌ی زیر آبی، آب شور است که خاصیت خورندگی دارد.

آینده‌ی مراکز داده
شرکت مایکروسافت ایده‌ی راه‌اندازی این‌چنین مرکز داده‌ای را از سال ۲۰۱۳ داشت، اما کار فیزیکی ساخت آن از ۲۰۱۴ آغاز شد تا در نهایت در آگوست ۲۰۱۵ نمونه‌ی Leona Philpot آزمایش شد.
از آن‌جایی که هنوز مایکروسافت نیز در این پروژه در مراحل ابتدایی است، هنوز نمی‌توان درباره‌ی میزان موفقیت این‌چنین مراکز داده‌ای اظهار نظر جدی کرد. مایکروسافت گفته ‌است در نظر دارد نوع جدیدی از مراکز داده‌ی زیر آبی را طراحی کند که ۳ برابر بزرگ‌تر از نمونه‌ی Leona Philpot‌است.
این فقط مایکروسافت نیست که به فکر استفاده از راه‌های جدید برای نگهداری کارگزارها است. در سال ۲۰۱۳، فیس‌بوک یکی از جدید‌ترین مراکز داده‌اش را در شمال سوئد راه‌اندازی کرد تا در آن‌جا از انرژی‌های تجدید‌پذیری که توسط شماهای هیدروالکتریک تولید می‌شوند استفاده کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.