جنگ سایبری گروه ناشناس‌ها با داعش در شبکه‌های اجتماعی

پس از حملات تروریسی پاریس، گروه نفوذگران ناشناس‌ها یا Anonymous در یک اطلاعیه‌ی رسمی اعلام کرد که به‌زودی همه‌ی کانال‌ها و حساب‌های کاربری مرتبط با گروه تروریستی داعش را از اینترنت حذف خواهد کرد و به این ترتیب اعلام رسمی جنگ سایبری کرد و آن را بزرگ‌ترین عملیات این گروه نامید. فعالان گروه داعش در شبکه‌های اجتماعی بیکار نماندند و با در یک پست ناشناس‌ها را بی‌مصرف خواندند.
اما به نظر می‌رسد ناشناس‌ها در تصمیم خود بسیار جدی هستند و عملیات سایبری خود را به صورت مدیریت شده آغاز کرده‌اند و موفق به نفوذ به برخی حساب‌های کاربری مرتبط با داعش شده‌اند. ناگفته نماند که داعش با معرفی برخی دستور‌العمل‌ها بیش‌تر از راه شبکه‌ی تلگرام به کاربران خود هشدار داد با مدیریت دقیق گذرواژه‌ها و سایر مسائل مرتبط با حساب‌های کاربری به گروه ناشناس‌ها فرصت حمله‌ی موفق ندهند.
در اولین اقدام‌های گروه ناشناس‌ها که با کلید واژه‌ی OpParis در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، این گروه موفق شد به ۵۵۰۰ حساب کاربری توییتر داعش نفوذ نماید. این نشان می‌دهد که حتی اگر داعش این گروه را بی‌مصرف بخواند آن‌ها در عملیات خود موفق عمل می‌کنند. ناشناس‌ها تاکنون عملیات سایبری موفق بسیاری داشته‌اند و در چند سال گذشته حتی علیه برخی دولت‌ها و مراکز وابسته به آن‌ها عملیات متفاوتی را انجام داده‌اند.
داعش در دو سال گذشته با فعالیت گسترده در شبکه‌های اجتماعی خصوصاً توییتر و فیسبوک علاوه بر انتشار فیلم‌ از جنایت‌های این گروه و ایجاد رعب و وحشت عمومی، بسیاری از نوجوانان و جوانان را جذب این گروه کرده بود و به این ترتیب پیام این گروه به تمام دنیا مخابره شده است.
داعش با افراد مسلط به امور رمزنگاری و امنیت توانسته است از راه شبکه‌های اجتماعی عملیات تروریستی را با موفقیت مدیریت نماید، آن‌ها همچینن علاقه‌ی زیادی به شبکه‌ی اجتماعی با قابلیت رمزگذاری پیام‌ها خصوصاً تلگرام دارند. حتی یک کانال مخصوص برای آموزش نیروهای جدید در این شبکه‌ی اجتماعی کشف شده که به دنبال جذب نیروهای جوان از سراسر دنیا برای انجام عملیات انتحاری است.
به نظر می‌رسد مدیران شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و توییتر تاکنون کوچک‌ترین حرکتی برای مقابله با گسترش فعالیت‌های داعش نداشته‌اند و به همین دلیل گروه ناشناس‌ها وارد میدان شده تا به نوعی به صورت مستقل با داعش در شبکه‌های اجتماعی مقابله نماید.
علاوه بر شبکه‌های اجتماعی، گروه ناشناس‌ها، به کمک حملات انسداد سرویس موفق شده‌اند چندین وب‌گاه مرتبط با داعش را از دست‌رس خارج کنند و تلاش نمایند منبع اصلی وب‌گاه‌های این گروه را شناسایی نمایند. . ناشناس‌ها هم با انتشار یک دستورالعمل ساده با عنوان «چگونه هک کنیم؟»‌ سعی در جذب حداکثر نیروها دارد تا دست‌کم حساب‌های کاربری متعلق به داعش شناسایی شود.

منبع: asis