ما در قرن ۲۱ هستیم و این جای تعجب دارد که چرا برخی مردم هنوز فکر می‌کنند لینوکس و سامانه‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس مانند OS X به طور کامل از دسترس بدافزارها در امان هستند. شاید آن‌ها واژه‌های “سامانه‌ی امن” و” لینوکس” را به یک معنا تلقی می‌کنند!
همان‌طور که بسیاری از مردم معتقدند سامانه‌عامل‌های OS X در برابر بدافزارها و ویروس‌ها در امان اند، برخی دیگر نیز این‌چنین اعتقادی درباره لینوکس دارد. چه کسی درباره این تفکر مقصر است؟ فروشندگان محصولات این شرکت‌ها، این تفکر را برای سال‌ها بیان کرده‌اند!
در واقع، این تفکر درست نیست. هیچ سامانه‌عامل روی این کرده خاکی وجود ندارد که در برابر بدافزارها و ویروس‌ها ۱۰۰ درصد امن باشد. اما این اتفاق آنقدری که درباره سامانه‌عامل ویندوز رخ داده‌ است هنوز گریبان‌گیر لینوکس نشده‌است. اما چرا؟ بیایید به برخی اقول مختلف در این باره نگاهی بیاندازیم.
لینوکس بدون بدافزار و غیر آسیب‌پذیر است
«لینوکس بدافزار ندارد.» حتی اگر بدافزاری برای لینوکس وجود نداشته‌ باشد، آیا این بدان معناست که امن است؟ بدون شک خیر. تهدیدهای موجود بسیار فراتر از آلودگی‌های بدافزارها هستند.کافی است تصور کنید که رایانامه‌ی فیشینگ دریافت کرده‌اید. آیا سامانه‌عامل مبتنی بر لینوکس مانع از افشای اطلاعات شخصی و یا بانکی شما خواهد شد؟ البته که نه.
سازندگان بدافزار لینوکس را هدف قرار نمی‌دهند چرا که بازار اندکی را در اختیار دارد؟
واضح است که توزیع‌های لینوکس در نسخه‌های رومیزی چندان بازاری را در اختیار ندارد. اما این قول به راحتی برای سایر بازارها تعمیم ندارد. در کاربردهای کارگزار، توزیع‌های لینوکس تقریباً ۴۰ درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند؛ و تقریباً آمار نزدیکی نیز درباره ابررایانه‌ها صادق است.
در تلفن همراه نیز، سامانه‌عامل اندروید، مبتنی بر لینوکس، اکثریت بازار را در اختیار خود دارد. بیش از میلیاردها دستگاه با سامانه‌عامل اندروید وجود دارد، آیا هنوز هم معتقدید سازندگان ویروس به دلیلی کم‌تر استفاده شدن لینوکس آن را هدف قرار نداده‌اند؟
بدافزارهای ویندوزی قابلیت اجرا بر روی لینوکس را ندارند؟
این حرف صحت ندارد. اگرچه تعداد این بدافزارها هنور اندک است، اما هنوز تهدید‌هایی که چند سکو را هدف قرار می‌دهند وجود دارند. این مهم به دلیلی وجود چارچوب‌های چند سکویی است در بازار مبتنی بر لینوکس وجود دارند، از جمله جاوا، جاوا اسکریپت، PHP،Ruby ، پایتون، Adobe Flash، و Adobe Readerکه توسط بسیاری از کاربران هم استفاده می‌شود.
به علاوه زمانی که یک کاربر بر روی یک پیوند مخرب کلیک می‌کند، با احتمال بالایی درخواست این کاربر به کارگزار لینوکسی هدایت می‌شود.
کاربران لینوکس برنامه‌ها را از مخازن برنامه‌ای نصب می‌کنند که فقط برنامه‌های مورد اعتماد دارد؟
به مثالی توجه کنید که در آن کاربر این عبارت را جست‌وجو می‌کند: «چگونه جاوا را در اوبونتو نصب کنیم؟» بلافاصله صدها پیوند پدیدار می‌شوند که در راهنمای گام به گام از کاربر می‌خواهد مخزن خاصی را به نسخه اوبونتوی خود بیافزاید.
مسلماً میزان امنیت به پیوندی که کاربر بر روی ان کلیک می‌کند و یا مخزنی که می‌افزاید نیز وابسته است.
تعداد تهدید‌های موجود در سامانه‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس هنوز هم کم‌تر از تهدید‌های ویندوز و یا سامانه‌عامل OS X اپل است. اگرچه تهدید‌های لینوکس شاید جدی‌تر باشند، همان‌طور که کارگزارهای وب لینوکسی به طور مرتب هدف حمله قرار می‌گیرند.
سطح امنیت لینوکس‌تان را بالا ببرید
بیش‌تر توزیع‌های لینوکس ابزارها و سامانه‌های امنیتی پیشرفته‌ای دارند، هر چند تنظیمات بسیاری از آن سخت ‌بوده و این سختی در برخی موارد منجر به تنظیمات اشتباه می‌شود. بنابراین بهتر است طبق فهرست زیر به راهنماهای امنیتی در توزیع‌های مختلف لینوکس سر بزنید.
هر رایانه‌ای که به شبکه متصل است در برابر بدافزارها در امان نخواهد بود. اما این قضیه نیز مانند بسیاری موارد دیگر نسبی است. اگر ما آسیب‌پذیری ویندوز را با لینوکس مقایسه کنیم، در این صورت متوجه می‌شویم چر بسیاری از مردم معتقدند لینوکس امن است.
ویروس هر گونه برنامه رایانه‌ای است که می‌تواند خودش را تکثیر کرده و یک رایانه را آلوده کند. برخی مواقع تعریف دیگری برای «ویروس رایانه‌ای» استفاده می‌شود که شامل تمام بدافزارها، برنامه‌های جاسوسی، بدافزارهای تبلیغاتی، درحالی‌که این موارد قابلیت تکثیر ندارند. بنابریان با ترکیب این دو تعریف می‌تواند گفت ویروس رایانه‌ای نوعی کد و یا برنامه مخرب است که یا رایانه‌ را آلوده کرده و توزیع می شود، و یا به طور ناخواسته از طریق دستگاه‌های الکترونیکی زیاد می‌شود.
بهتر است با بررسی فهرست‌های امنیتی به فکر تامین امنیت سامانه‌های لینوکسی باشیم. به خصوص به‌روز‌ نگه داشتن سامانه مهم‌ترین کاری است که به عنوان یک کاربر عادی لینوکس می‌توانیم انجام دهیم.

منبع: asis

آیا لینوکس از ویروس‌ها و بدافزارها در امان است؟