معرفی ابزار‌ رایگانِ حذف باج‌افزار

باج‌افزار، نوعی بدافزار است که پس از نصب در رایانه‌ی قربانی تلاش می‌کند پرونده‌های وی را رمز‌گذاری نماید و سپس برای باز کردم رمز‌ها کاربر باید به مهاجم باج پرداخت نماید تا وی کلید رمزگشایی پرونده‌ها را در اختیار قربانی قرار دهد. ایده‌ی باج‌افزار‌ها بسیار ساده است، اما مدیریت آن یعنی روشی که در آن مهاجم به صورت گمنام پول را دریافت نماید چندان ساده نیست و تعدادی از مجرمان سایبری به دلیل استفاده از روش‌های ناامن ره‌گیره شده و توسط FBI یا سازمان‌های مشابه دستگیر شده‌اند.
در حال حاضر پلیس هلند با همکاری کسپراسکی تعدادی از کلیدهای رمزگذاری پرونده‌ها را از کارگزار‌های کنترل و فرمان‌دهی تعداد از باج‌افزار‌های شناسایی شده جمع‌آوری کرده و یک ابزار توسعه داده‌اند که با کلیدهای موجود پرونده‌های رمز‌شده را باز می‌کند. شاید برخی قربانیان به اندازه‌ی کافی خوش شانس باشند و کلیدی که مجرم سایبری اطلاعات را با آن رمز کرده است در بین کلید‌های کشف‌شده باشد. کلید‌های کشف‌شده متعلق به دو باج‌افزار Bitcryptor و CoinVault می‌باشند.
باج‌افزار CoinVault ابتدا در ماه مه سال ۲۰۱۴ شناسایی شد و از آن پس دست‌کم ۱۵۰۰ قربانی در ۱۰۸ کشور جهان را آلوده کرده است و در سال ۲۰۱۵ پلیس هلند با شناسایی یک کارگزار فرمان‌دهی و کنترل پایگاه‌داده‌ی کلیدهای رمزگشایی این باج‌افزار را به دست آورد. دست‌کم ۷۵۰ کلید برای رمزگشایی پرونده‌ها در اختیار است که قربانیان می‌توانند با مراجعه به آن بررسی نمایند آیا پرونده‌های آن‌ها نیز قابل بازیابی است یا خیر. باقی کلید‌ها در حدود ۶۵۰ کلید دیگر مربوط به باج‌افزار BitCryptor هستند که به ابزار کسپراسکی اضافه شده‌اند.
ابزار رمز‌گشایی پرونده‌ها در آدرس noransom.kaspersky.com موجود است و کاربران باید با مراجعه به این وب‌گاه آخرین نسخه‌ی ابزار را دریافت نمایند که حاوی کلیدهای جدید می‌باشد. البته شاید در ظاهر تعداد کلید‌های موجود کم باشد، اما از آن‌جایی که هر کلید برای چند قربانی به کار می‌رود شانس بازگردانی پرونده‌ها بسیار بالا است.
هم‌چنین در خاطر داشته باشید که از پرونده‌های حساس خود در بازه‌های زمانی کوتاه پشتیبان تهیه نمایید تا در هنگام مواجهه با باج‌افزار‌ها، نسخه‌ای از پرونده‌های خود در اختیار داشته باشید.

منبع: asis