اخیراً اینستاگرام خبر از تغییرات عمده‌ای در سیاست‌های API‌خود داده ‌است. بدین‌ترتیب کار برای توسعه‌دهندگان شرکت‌های سوم شخص در دسترسی کامل به API سخت‌تر می‌شود.
مجموعه APIهای ایسنتاگرام ابزارهایی هستند که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که نرم‌افزار‌های ویژه‌ی اینستاگرام تولید نمایند، به طور مثال نرخ روزانه‌ی انتشار تصویر، تعداد کامنت‌ها و … از جمله امکانات این مجموعه API است.
اینستاگرام در این خصوص افزوده‌ است این تغییرات در سکوهای مورد استفاده‌ی کاربران به منظور ارتقای سطح کنترل کاربران بر روی مطالب‌شان است.
در ماه دسامبر اینستاگرام اعلام کرده بود فرآیندی را شروع کرده‌ است تا پیش از آن‌که به همه برنامه‌های موجود و یا جدید دسترسی کامل اعطاء کند آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد.
«از بازخورد کاربران در انجمن اینستاگرام متوجه شدیم که برای کاربران واضح نیست محتوای مربوط به آن‌ها در کجا به اشتراک گذاشته شده و دیده می‌شود. بنابریان تصمیم گرفتیم سیاست جدید را اعمال کنیم. برنامه جدید تا پایان بررسی، معلق خواهند بود.»
اخباری هفته قبل منتشر شده بود که می‌گفت برنامه‌های مخربی وجود دارند که جزئیات سرویس‌های کاربران شامل اسامی و کلمات‌عبور را بدون اطلاع این کاربران ذخیره می‌کنند. این برنامه‌ها سپس این اطلاعات را به کارگزاهرای نامشخصی ارسال می‌کنند، و مشکل اساسی‌تر این‌که این داده‌های رمزشده نیستند. این برنامه با نام InstaAgent، خودش را این‌طور معرفی کرده‌است که به کاربران اینستاگرام امکان می‌دهد متوجه شوند چه کسانی از پروفایل آن‌ها بازدید کرده‌اند.
این برنامه از اینستاگرام حذف شده است اما تخمین زده‌ می‌شود تاکنون صدها هزار نفر از کاربران اینستاگرام پیش از این آن را بارگیری کرده باشند.
مقامات اینستاگرام در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی در ۱۱ نوامبر گفته‌اند: «این نوع از برنامه‌های شرکت‌های سوم شخص سیاست‌های اینستاگرام را زیر پا گذاشته، و به داده‌‌های حساب کاربری کاربران از طریقی نامناسب دست یافته‌اند. به کاربران توصیه می‌کنیم درباره نصب برنامه‌های این‌چنینی محتاط باشند. هر کسی نیز که این برنامه را بارگری کرده ‌است باید آن را حذف کرده و کلمه‌عبور حساب کاربری خود را تغییر دهد.»

منبع: asis

سیاست جدید اینستاگرام در دسترسی به API