انگستان در نظر دارد یک مرکز سایبری ملی را در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی کند. این مرکز به این کشور اجازه خواهد داد به طور مؤثری با حملات سایبری مقابله کند.

جورج آزبورن، سیاست‌مدار انگلیسی در این‌باره می‌گوید: «این مرکز مکانی برای متخصصین امنیتی خواهد بود تا تحقیقات خود را به سرانجام برسانند.»

این مرکز پس از راه‌اندازی می‌تواند پشتیبانی‌های امنیتی و مشاوره‌ای به صنایع بدهد، تا بتوانند در برابر تهدید‌های روزافزون پاسخ مناسبی داشته‌باشند.

آقای آزبورن هم‌چنین افزوده ‌است: «اعلام گزارش از سوی این مرکز به سازمان امنیتی GCHQ بدان معنا است که این مرکز متخصصانی در سطح جهانی خواهد داشت. از سوی دیگر این مرکز ارتباط تنگاتنگی با صنعت، مراکز دانشگاهی و همکاری‌های بین المللی خواهد داشت تا انگستان را از حملات سایبری محافظت کند.»

آقای آزبورن که مسئولیت مشاور امنیتی را نیز به عهده دارد می‌گوید هرچه این مرکز سایبری ملی پیشرفت بیش‌تری داشته باشد، میزان بودجه آن افزایش خواهد یافت. بدین‌ ترتیب این مرکز توانایی و تخصص مقابله با حملات رو به رشد سایبری را خواهد داشت.

او هم‌چنین در این‌باره افزوده‌ است: «ما در این مرکز ملی امنیتی تیم‌هایی خواهیم داشت که نه‌تنها در بخش‌‌‌های مربوط به خود از بانک‌داری گرفته تا هوانوردی متخصص‌اند، بلکه می‌توانند به شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکز دولتی نیز مشاوره دهند.»

آقای آزبورن می‌گوید: «دولت بریتانیا ۹/۱ میلیارد دلار در جهت افزایش توانایی‌های امنیت سایبری سرمایه‌گذاری خواهد کرد، که اگر این میزان را به بودجه‌‌های قبلی بیافزاییم، مقدار ۲/۳ میلیارد دلار در زمینه‌ی سایبری سرمایه‌گذاری خواهد شد. البته کار بیش‌تری در زمینه‌ی امنیت باید انجام شود، چرا آمارها نشان می‌دهد صنایع هنوز هم به متخصصان با مهارت در این زمینه نیازمندند.»

او با اشاره به مطالعه انجام شده توسط سازمان امنیت اطلاعات جهانی گفته‌است که تا ۲۰۲۰، کمبود تعداد نیروی متخصص در زمینه‌ی امنیت به ۵/۱ میلیون نفر خواهد رسید.

این نیاز باید هرچه سریع‌تر پاسخ داده ‌شود، چرا که بر روی بخش‌های مختلف از جمله سازمان‌های دولتی و صنایع تأثیر دارد. این سازمان و صنایع روز به روز بیش‌تر با مسائل امنیتی درگیر می‌شوند.

آقای آزبورن این‌گونه نتیجه‌گیری کرده ‌است که «ما برنامه‌ای ترتیب خواهیم داد تا مهارت‌های سایبری متناسب با نیاز بخش‌‌های مختلف کشور رشد پیدا کرده، و طی این برنامه استعداد‌های جوان در زمینه‌ی امنیت را کشف خواهیم کرد تا بتوانیم علی‌رغم پاسخ‌گویی به نیاز روزافزون در زمینه‌ی سایبری، این جوانان را در مسیر پیدا کردن شغل در این زمینه راهنمایی کنیم.»

منبع: asis

تصمیم بریتانیا در راه‌اندازی مرکز امنیت سایبری در سال ۲۰۱۶