FBI پرداخت ۱ میلیون دلار برای نفوذ به شبکه‌ی Tor را تکذیب می‌کند

هفته‌ی گذشته خبری در خصوص ادعای یکی از توسعه‌دهندگان اصلی شبکه‌ی Tor به نام Roger Dingledine مطرح شد که مدعی شده بود، دولت آمریکا به کمک FBI با پرداخت ۱ میلیون دلار به پژوهش‌گران دانشگاه کارنگی‌ملون از آن‌ها خواسته است به شبکه‌ی Tor نفوذ کرده و راهی را کشف کنند که منجر به ردیابی فعالیت‌های یک کاربر گمنام در این شبکه می‌شود.
اما پس از انتشار اخبار این ادعا، سخن‌گوی FBI اعلام کرد که این اخبار صحت ندارد و FBI هیچ پولی برای نفوذ به Tor پرداخت نکرده است.
پروژه‌ی Tor یک شبکه‌ی گمنام است که به کاربران این امکان را می‌دهد بدون امکان ره‌گیری در شبکه‌ی اینترنت فعالیت نمایند. اساس این شبکه گمنامی کاربران و مسیرهایی است که آن‌ها برای دستیابی به یک آدرس وب طی می‌کنند.
توسعه‌دهندگان این پروژه می‌گویند موفق به شناسایی روش‌هایی شده‌اند که با ایجاد تغییر در پروتکل Tor سعی در ره‌گیری کاربران این شبکه داشته است و آن‌ها معتقد هستند که گروهی که این عملیات را علیه پروژه‌ی Tor انجام داده‌اند وابسته به FBI هستند و هدف آن‌ها شناسایی کاربران گمنامی است که از شبکه‌ی Tor استفاده می‌کنند.
یکی از آدرس‌های آ‌ی‌پی شناسایی شده توسط این گروه متعلق به یک مجرم سایبری به نام Brain Richard Farrell است که ژانویه‌ی ۲۰۱۴ دستگیر شد.
حملات علیه پروژه‌ی Tor از فوریه‌ی ۲۰۱۴ آغاز شده است و تا جولای ۲۰۱۴ ادامه داشته است، این توقف زمانی اتفاق افتاد که توسعه‌دهندگان پروژه‌ی Tor موفق به شناسایی آسیب‌پذیری‌ پروتکل Tor شدند و آن را وصله کردند و حتی تغییرات جدی در کد ایجاد نمودند که حملات مشابه در آینده را مسدود نماید.
دستگیری یک نفوذگر که در شبکه‌ی Tor فعالیت می کرده است نشان می‌دهد FBI علاقه‌ی خاصی به مقابله با مجرمانی دارد که هویت خود را به کمک Tor پنهان می‌کنند. در نتیجه ادعای Tor نمی‌تواند خیلی بی‌ربط باشد و ممکن است FBI هزینه‌های هنگفتی برای نفوذ به پروژه‌ی Tor و شناسایی کاربران کرده باشد.

منبع: asis