تجربه‌های از خسارات فیزیکیِ داده‌ای در سال ۲۰۱۵

هر سال، Kroll Ontrack که هر سال بیش از ۴۰ هزار عمل بازیابی داده در سراسر جهان انجام می‌دهد، فهرستی از شدیدترین خسارت‌های فیزیکی و منطقی داده‌ها را از دفاتر سراسری خود جمع‌آوری و منتشر می‌کند که در ادامه اطلاعات مربوط به بدترین تجربه‌های خسارت مالی برای مشتریان این شرکت در سال ۲۰۱۵ آورده شده است.

۱: Summertime blues  (آلمان)

یک شرکت کوچک در حال انجام کارهای ساخت کلی دفاتر خود بود، که شامل اتاق کارگزار نیز بودند. تا وقتی که مدیر کارگزارهای این شرکت متوجه شد صفحات پلاستیکی که برای حفاظت از اتاق کارگزار استفاده شده، مانع از ورود گرد و غبار نشده‌اند.

بعد از یک آخر هفته آفتابی و گرم، وی صبح دوشنبه متوجه شد که همکاران وی نمی‌توانند وارد سامانه‌های خود شوند. این مدیر خیلی زود متوجه شد که همکار دیگری تهویه هوای اتاقی که جمعه کارگزار را به آنجا منتقل کرده بود، خاموش کرده است و در نتیجه دمای کارگزار خیلی بالا رفته است. نتیجه واضح است، خسارت فیزیکی وارد به کارگزارها بسیار بالا است.

۲: Déjàvu  (لهستان)

ما یک کارگزار RAID با ۲۲ درایو دریافت کردیم که قبلاً یک بار روی آن بازیابی اطلاعات انجام شده بود. آن مشتری دوباره از درایو‌های سالم استفاده و درایو‌های ناسالم را جایگزین کرده و دوباره از کارگزار استفاده کرده بود. این مشتری باز هم نسخه پشتیبان از داده‌ها برای خود تهیه نکرده بود، و کارگزار دوباره از کار افتاده بود، و درایوها دوباره برای بازیابی داده‌ها ارسال شده بودند. درسی که از این اتفاق می‌توان گرفت این است که هیچوقت از سامانه‌ای که قبلاً دچار مشکل شده بدون استفاده از محافظت‌های کافی دوباره استفاده نکنید.

۳: داده‌های حل شده (لهستان)

صدایی پشت تلفن گفت: «من حل‌کننده را روی لپ‌تاپم ریختم. الان در راه دفتر شما هستم.» ما خیلی زود فهمیدیم که وی وقتی در حال تهیه رنگ برای همسرش بوده، که این کار نیاز به ترکیب رنگ‌های مختلف با حل‌کننده بوده، تصادفاً پایش به ظرف حل‌کننده خورده و محتوای آن روی لپ‌تاپی می‌ریزد که در حال پخش موزیک بوده. آن روز، روز بدی برای آن لپ‌تاپ بود ولی خوشبختانه داده‌ها نجات یافتند!

۴: عصبانیت، عصبانیت (آمریکا)

یک مشتری در هنگام ناامیدی لپ‌تاپ خود را برداشت و با تمام قدرت آن را سمت دیوار پرت کرد. لپ‌تاپ بعد از برخورد با دیوار به زمین افتاد. با اینکه از ارتفاع ۱۰ پایی سقوط کرده بود و دچار شکستگی شده بود، متخصصان توانستند همه داده‌های مشتری را بازیابی کنند.

۵: iPad به مسافرت می‌رود (انگلستان)

آی‌پد یک مشتری تصادفاً از یک قطار در وسط یک جنگل به بیرون افتاد. با اینکه خود آی‌پد به شدت آسیب‌دیده بود و دسترسی به داده‌ها سخت بود، اما در کمال تعجب داده‌ها بازیابی شدند.

دیجیتایزر آن خراب شده بود و در نتیجه آی‌پد از طریق تماس قابل استفاده نبود درحالی که لایه دوم صفحه نمایش، که شامل LCD ، شاسی، باتری و متصل‌کننده نوری است، همگی آسیب‌ دیده بودند. دستگاه از لحاظ الکترونیکی نیز خراب شده بود و آی‌پد خودش را هر دو دقیقه مجدداً راه‌اندازی می‌کرد، و در نتیجه فقط چند ثانیه به مهندسان فرصت می‌داد که عملیات بازیابی را بین هر دو بار راه‌اندازی، انجام دهند. با وجود این موانع، مهندسان متوجه شدند که مادربورد در وضعیت نسبتاً خوبی قرار  دارد که باعث راحت‌ شدن بازیابی ۱۰۰ درصد داده‌ها شد.

منبع: asis