اشکال در به‌روز‌رسانی خودکار نرم‌افزار QuickTime‌ در ویندوزهای ۸ و ۱۰

اشکالی در برنامه QuickTime شرکت اپل موجب شده‌ است برخی کاربران ویندوز با به‌روز‌رسانی این نرم‌افزار به آخرین نسخه دچار مشکل شوند.
محقق امنیتی استرالیایی، آلتون بلوم می‌گوید: «cسازوکار به روزرسانی خودکار دارد، اما به نظر می رسد این سازوکار در ویندوزهای ۸ و ۱۰ کار نمی‌کند.»
بلوم می‌گوید ناسازگاری‌هایی را در چگونگی تعامل ابزار به‌روز‌رسانی نرم‌افزار اپل و QuickTime یافته ‌است که به نسخه‌ ویندوز و QuickTime‌ای که نصب کرده‌اید وابستگی دارد.
برای مثال، در ویندوز ۸، QuickTime‌ می‌گوید به‌روز شده است، اما ابزار به‌روز‌رسانی نرم‌افزار اپل می‌گوید نیاز است این نرم‌افزار به نسخه ۷.۷.۸ که آخرین نسخه است به‌روز‌رسانی شود.
با نگاهی به انجمن تبادل نظر اپل می‌توان دریافت کاربران از ماه آگوست متوجه این اشکال شده و آن را گزارش کرده‌اند.
بلوم هم‌چنین دریافته‌ است که کاربران می‌توانند به طور دستیQuickTime را بر روی نسخه‌های ویندوز ۸ و ۱۰ بارگیری و نصب کنند. اما بسیاری از کاربران اگر با پیغام‌های خطایی مواجه شود احتمالا نمی‌توانند آن‌ها را برطرف سازند.
خطر این‌جاست که تعداد زیادی از کاربران ویندوز احتمالاً QuickTime را اصلاً به‌روز نکرده ‌باشند، که موجب می‌شود در معرض خطر حملات نفوذگرانی قرار گیرند که از آسیب‌پذیری‌های موجود بهره می‌برند. به‌روز‌رسانی خودکار این نرم‌افزار در ویندوز‌های ۷ و ویستا به خوبی کار می‌کند.
هفته‌ گذشته پژوهشی از سوی شرکت نرم‌افزاری Flexera منتشر شد مبنی بر این‌که ۶۱ درصد کاربران ویندوز نرم‌افزار QuickTime‌ خود را به نسخه اخیر به‌روز‌رسانی نکرده‌اند. هم‌چنین ۳۱ درصد از موارد iTunes از نسخه‌های قدیمی پیروی می‌کنند.
این مطالعه بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده در ماه‌های سپتامبر و اکتبر انجام شده ‌است. این پژوهش هم‌چنین به کمک ابزاری از Flexera با نام «بازرس نرم‌افزار شخصی» و بر روی رایانه‌هایی که این ابزار را دارند انجام شده‌ است. این ابزار به کاربران درباره نرم‌افزارهای به‌روز‌ نشده هشدار می‌دهد.
بلوم می‌گوید روز جمعه به تیم امنیتی اپل رایانامه‌ای حاوی شرح این مشکل ارسال کرده است. آن‌ها در پاسخ گفته‌اند QuickTime‌ نسخه ۷.۷.۸ نیاز به ویندور ۷ و یا ویستا داشته و ناسازگاری که توسط بلوم به آن اشاره شده ‌است را در بر ندارد.
در سال گذشته، ۱۸ آسیب‌پذیری در QuickTime‌ شناسایی شده بود.
در ماه سپتامبر نیز اپل در بیانیه‌ای درباره مشکلات موجود در نسخه‌های قبل از ۷.۷.۸ QuickTime‌ در ویندوزهای ۷ و ویستا هشدار داده‌ بود. اپل گفته‌ بود یکی از این اشکالات می‌تواند طوری مورد سوءاستفاده قرار گیرد تا منجر به توقف ناخواسته برنامه و یا اجرای کد مخرب شود.

منبع: asis