به‌روز‌رسانی تروجان بانکی Dyre برای ویندوز ۱۰!

توسعه‌دهندگان تروجان قدرتمند بانکیِ Dyre که با نام Dyreza هم شناخته می‌شود، نسخه‌ی جدیدی از این بدافزار را منتشر کرده‌اند که از ویندوز ۱۰ و مرورگر Edge هم پشتیبانی می‌کند!
به گفته‌ی پژوهش‌گران امنیتی، تروجان بانکی Dyre هم‌اکنون تهدید جدی برای کاربران ویندوز ۱۰ هم به شمار می‌رود، و علاوه بر مرورگر های فایرفاکس، کروم، اینترنت اکسپلورر، حالا می‌تواند کدهای آلوده‌ی خود را به مرورگر Edge هم تزریق کند.
ناگفته نماند همان‌طور که در اخبار هم اشاره شده است، این تروجان احتمالاً فقط در سامانه‌ی کاربرانی که به‌روز‌رسانی‌های اخیر مایکروسافت را دریافت نکرده‌اند قابلیت اجرا دارد، چون در به‌روز‌رسانیِ اخیر Edge امکان اجرای کد در این مرورگر به طور کلی مسدود شده است.
تروجان بانکی Dyre با ایجاد یک پردازه که برای مقابله با محصولات ضدبدافزاری ایجاد می‌شود، این پردازه با حذف پرونده‌های مربوط به ضدبدافزارها یا تغییر پیکربندی‌ آن‌ها موفق می‌شود محصولات ضدبدافزاری را از کار بیاندازد. محصولات ضدبدافزاری از جمله Avira و AVG به طور جدی در مقابل Dyre شکست می‌خورند.
این تروجان بانکی به دنبال سرقت اطلاعات محرمانه‌ی ورود به حساب‌های اینترنتی از راه مرروگر است و تاکنون در طول سال‌هایی که فعال بوده بسیار موفق عمل کرده است.
به کاربران توصیه می‌شود، همواره به‌روز‌رسانی‌های مربوط به ویندوز، محصولات ویندوزی خصوصاً مرورگر Edge و IE و سایر محصولات از جمله مرورگرهای کروم و فایرفاکس را جدی بگیرند و در اولین روز انتشار آن‌ها را دریافت و نصب نمایند. اغلب مجرمان سایبری در کم‌تر از چند روز موفق به کشف راهی می‌شوند که از آسیب‌پذیری‌های وصله شده در محصولات سوء‌استفاده نمایند.

منبع: asis