بالاخره نسخه‌ی ۸ از سامانه‌ی مدیریت محتوای متن‌باز و محبوب دروپال منتشر شد. تغییرات این سامانه نسبت به نسخه‌ی ۷ بسیار زیاد است و این سامانه تقریباً به صورت کامل بازنویسی شده است و به گفته‌ی کاربران خبره‌ی دروپال، فرآیند یادگیری و مهاجرت کامل به این سامانه‌ی جدید کمی زمان‌بر خواهد بود.
برای کاربرانی که هم‌اکنون وب‌گاه‌های خود را براساس دروپال ۶ و ۷ پیاده‌سازی کرده‌اند، امکان ارتقاء به نسخه‌ی ۸ وجود دارد. اگرچه توسعه‌دهندگان دروپال می‌گویند در حال حاضر ارتقاء به نسخه‌ی جدید به صورت تجربی و بدون ضمانت است،‌ اما به زودی در نسخه‌های بعدی سازگاری کامل برای نسخه‌های قدیمی افزوده خواهد شد.
توسعه‌دهندگان دروپال وعده داده‌اند که هر ۶ ماه یک بار، به‌روز‌رسانی‌های جزیی را منتشر نمایند و به‌روز‌رسانی‌های امنیتی هر ماه به صورت منظم منتشر خواهد شد.
همچنین عمر دروپال ۶ در کم‌تر از سه ماه دیگر یعنی فوریه‌ی سال ۲۰۱۶ میلادی به پایان خواهد رسید،‌ و از این پس این سامانه به‌روز‌رسانی‌ نمی‌شود. دروپال ۷ همچنان به صورت منظم پشتیبانی خواهد شد.
دروپال ۸ به محض انتشار (و قبل‌تر به کمک نسخه‌ی بتا)توسط ۵۰ هزار کاربر دریافت و نصب شده است و توسعه‌دهندگان این محصول امیدوار هستند با دریافت بازخورد از کاربران مشکلات احتمالی را هرچه زودتر رفع نمایند.
نسخه‌ی ۸ دروپال، دست‌کم ۲۰۰ ویژگی جدید نسبت به نسخه‌های قبلی دارد، در‌واقع می‌توان گفت که این سامانه به شدت از لحاظ حجمی بزرگ شده، در حالی‌که نسخه‌ی ۷ در حالت فشرده در حدود ۳ مگابایت حجم داشته، نسخه‌ی جدید بیش از ۱۱ مگابایت شده است.
دو مزیت عمده‌ی دروپال ۸ نسبت به دروپال ۷ این است که در نسخه‌ی جدید از چند زبانه بودن وب‌گاه به صورت کامل پشتیبانی می‌شود، و همچنین پیکربندی وب‌گاه به صورت پرونده در دست‌رس است. یعنی به راحتی می‌توان یک وب‌گاه را توسط چند توسعه‌دهنده و به کمک git یا SVN مدیریت کرد.

منبع: asis

دروپال ۸ رسید؛ صدها ویژگی جدید کاربردی و امنیتی