عملیات سایبری علیه داعش؛ پرداخت هزینه‌ی عملیات تروریستی با بیت‌کوین

اتفاقات تروریستی در پاریس که منجر به مرگ بیش از ۱۳۰ شهروند پاریسی شد،‌ به احتمال زیاد توسط گروه تروریستی داعش برنامه‌ریزی شده است. در مجموع ۷ حمله‌ی انتحاری توسط هفت نفر انجام شده است، ۷ نفر در جریان تیراندازی دستگیر و شش مظنون دیگر فراری هستند.
در پی این حملات سایبری مرگ‌بار، گروهی از نفوذگران به نام Ghost Security Group که در یک سال گذشته حملاتی را علیه شبکه‌های اجتماعی وابسته به داعش راه‌اندازی می‌کنند، مدعی شده‌اند شواهدی وجود دارد که این گروه تروریستی از راه پول رمز‌شده‌ی بیت‌کوین هزینه‌ی عملیات تروریستی پاریس را پرداخت کرده است. آن‌ها موفق به شناسایی حساب‌های بیت‌کوین شده‌اند که پس از بررسی‌ها مشخص شده است مربوط به اعضای داعش است و به‌تازگی مقداری بیت‌کوین جمعاً به ارزش ۳ میلیون دلار به یکی از این کیف پول‌های بیت‌کوین واریز شده است. البته مشخص نیست این هزینه مربوط به عملیات پاریس باشد یا صرف امور دیگری شده باشد.
نخست‌وزیر روسیه، ولادیمر پوتین، مدعی شده است که گروه تروریستی داعش توسط تجار ثروتمندی از ۴۰ کشور دنیا حمایت می‌شوند. وی هم‌چنین برخی کشورهای گروه G۲۰ که به ائتلاف ضد داعش مشهور است را حامی این گروه خوانده و گفته برخی از همین تجار در این کشورها قرار دارند.
گفتنی است نفوذگران ناشناس Anonymous پس از حمله‌ی داعش علیه شهروندان پاریس عملیاتی با کلید‌واژه‌ی OpParis را در شبکه‌های اجتماعی آغاز کرده که هدف آن را از بین بردن همه‌ی کانال‌های داعش در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده است.
بلافاصله پس از مطرح شدن این عملیات، ۱۰۰۰ حساب کاربری وابسته به داعش در شبکه‌ی اجتماعی توییتر مورد حمله قرار گرفت و اطلاعات آن‌ها با موفقیت به دست نفوذگران Anonymous افتاد. اما فیسبوک بالافاصله پس از صحبت‌های گروه Anonymous، صفحه‌ی رسمی این گروه در فیسبوک را مسدود کرد و اعلام کرد که چنین اهدافی خلاف مقرارت فیسبوک است.

منبع: asis