با آمدن یکشنبه هفته‌ی گذشته، NSA به اصرار کاخ سفید، نظارت بر تلفن شهروندان آمریکایی را در جهت کشف فعالیت‌های تروریسیتی یا فعالیت‌های مشابه به پایان رساند.
از ساعت ۲۳:۵۹ به وقت آمریکا در ۲۹ نوامبر این آژانس جاسوسی باید با گذر از میان برخی از موانع اضافی به سوابق تلفن‌های مردمی آمریکا دسترسی یابد. هر چند این اطلاعات محتوای تماس‌های تلفنی را شامل نمی شود اما کنار هم گذاشتن همین‌که چه کسی با چه کسی و در چه زمانی تماس گرفته است، کافی است تا بتوان زندگی خصوصی هر فردی را فاش ساخت.
این موضوع زمانی توجه‌ها را به خود جلب کرد که در ماه مه سال جاری میلادی دادگاه تجدید نظر، حجمه اقدامات جاسوسی NSA را (که ظاهراً بزرگ‌ترین عملیات جاسوسی شکل گرفته تا نهم نوامبر است) غیر قانونی دانست.
در ماه ژوئن، کنگره با زیرپا گذاشتن قانون آزادی ایالات متحده آمریکا، به NSA اجازه داد که به جستجو در خلاصه آمار تماس‌های تلفنی آمریکایی‌ها (با کمی محدودیت) ادامه دهد.
لازم به ذکر است که این آژانس اطلاعاتی باید قبل از درخواست از شرکت‌های مخابراتی برای گرفتن فراداده‌هایشان، اقدام به گرفتن مجوز از دادگاه کند؛ آن هم تنها برای حساب‌های مرتبط با موضوعات خاص مدنظرشان. (از این جهت که به اطلاعات بدست ‌آمده ممکن است بعداً نیاز باشد). صدور این مجوز شش ماه به طول می انجامد.
به عبارت دیگر کارمندان دولت آمریکا باید طی درخواستی از شرکت‌های مخابراتی که سوابق تماس‌ها را نگهداری می‌کنند به تماس‌ها دسترسی داشته باشند، نه اینکه به راحتی و و خود اقدام به استراق سمع و برداشتن این اطلاعات از روی شبکه‌های ارتباطی کنند.
علاوه بر این دادگاه باید در صدور مجوز دسترسی فراداده‌ها دقت کافی به خرج دهد و تنها به شواهد آژانس‌های دولتی ایالات متحده آمریکا اکتفا نکند، در موارد خاصی این مطلب مدافع نظر کسانی است که از این طریق از آنها جاسوسی شده است.
از آنجایی که به NSA اجازه دسترسی به تماس‌ها تا پایان ماه نوامبر داده شده است، قانون آزادی ایالات متحده آمریکا حضور این پوشش نظارتی را تا پایان ماه الزامی می‌داند. و دولت اوباما می گوید باید در همان زمان سامانه‌ای جایگزین سامانه‌ی فعلی (که ماهیت جاسوسی دارد) شود.
همه فراداده‌هایی که تاکنون جمع آوری شده تا ۲۹ فوریه در آرشیو NSA باقی می‌مانند و پس از آنکه آژانس همه اقدامات قانونی مربوط به برنامه نظارت را روشن کرد پاکسازی خواهند شد.
افشاگر اطلاعاتی ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ قبل از اینکه از طریق‌ هاوایی و از مسیر طریق هنگ‌کنگ به روسیه فرار کند در گزارش‌هایی هشدار داد فراداده‌های تلفنی روزانه ،شهروندان بی گناهی را به دردسر می‌اندازد.
البته، این خبر درباره فعالیت‌های جاسوسی آژانس‌های آمریکایی در مورد اطلاعات شهروندان آمریکایی صادق بوده و نظارت بر غیر آمریکایی‌ها همچنان ادامه خواهد یافت.
اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که دولت آمریکا پیش از این راه‌هایی را به منظور دستیابی نامحسوس به ارتباطات شهروندانش خارج از مرزهای این کشور یافته ‌است.

منبع: asis

شمارش معکوس برای NSA؛ پایان شنود مکالمات شهروندان آمریکایی