افرادی که امروزه در حوزه امنیت رایانه و اینترنت فعالیت می‌کنند، خود اعتراف می‌کنند که یکی از عادت‌های بد که در این حوزه مرسوم شده است، توجه بیش‌ از حد و صرف مبالغ هنگفت در مورد افزایش آگاهی از تهدیدها و خطرات موجود و طراحی فناوری‌های جدید برای شناسایی آن‌هاست.
با نگاهی ساده به عناوین اخبار و یا گذری ساده در بخش‌های مختلف همایش‌های امنیتی، می‌توان این حقیقت را دید. در عین حال، هنگامی که تمرکز برنامه‌ها در این حوزه بیشتر روی فعالیت‌های مجرمان است، توجه به نحوه عملکرد ساختارهای این حوزه بسیار کم شده است.
این مسئله به این معنی نیست که نباید خطرات موجود جدید را بی‌اهمیت تلقی کرد، بلکه این مسئله یکی از اولویت‌های مهم این حوزه است، اما همان‌گونه که بررسی پیشرفت‌های به‌دست‌ آمده در فناوری‌ها مهم است، افراد و شرکت‌های فعال در این حوزه باید توجه ویژه‌ای به نحوه عملکرد خود و همکاران خود در ساختارهای امنیتی، مراکز اطلاعاتی و بخش‌های ابری داشته باشند.

برای مثال، هنگامی که مسئله امنیت با مجازی‌سازی ترکیب شد، بیشتر افراد معتقد بودند که این اتفاق فواید بسیاری مانند افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری را دارد و همچنین با این روش، هزینه‌ها و منابع لازم برای امنیت ساختارها در مراکز اطلاعاتی و محیط‌های ابری مجازی شده کاهش می‌یابد.
امروزه در مورد اینکه این اتفاق و گذر از حالت قبلی به حالت امروزی امنیت مجازی شده، نقطه مثبتی برای سازمان‌های موجود در این حوزه به شمار می‌آید شکی نیست. این اتفاق باعث شده است که این سازمان‌ها مقیاس‌بندی‌های خود را به نحو بهتری انجام دهند و سیاست‌های امنیتی را با سرعت بیشتری پیاده کنند.
اما مسئله مهمی که امروزه مطرح است، این است که این حوزه چگونه می‌تواند از سیر صعودی پیشرفت مطمئن شود و بخش‌های امنیتی را تقویت کند. یکی از روش‌های خوب و مؤثر، قرار دادن عملیات امنیتی در containerهاست. از آنجایی‌که container‌ها منابع مهم و سودمندی برای برنامه‌های جابجا شونده در محیط‌های رایانه‌ای مختلف هستند، می‌توان استفاده‌های بهتری از آن‌ها در شبکه‌های امن نیز داشت. کاهش حجم و قدرت لازم برای انجام عملیات امنیتی با استفاده از یک container که یک سامانه‌عامل دارد، در مقایسه با عملیاتی که از چندین سامانه عامل استفاده می‌کنند، می‌تواند نقش مؤثری در هزینه‌ها و مقیاس‌پذیری داشته باشد و در عین حال امنیت بیشتری را برای شبکه فراهم کند.

علاوه بر این‌ها، قرار دادن عملیات امنیتی در containerها فواید دیگری نیز دارد. یکی از مهم‌ترین و واضح‌ترین این فواید، کاهش هزینه‌هاست. دلیل این امر این است که هنگامی که تمامی عملیات در یک container انجام می‌شوند، تعداد سامانه‌های عامل درگیر در این عملیات کاهش می‌یابد و بنابراین هزینه‌های ناشی از آن نیز کم می‌شود. از نظر اجرایی نیز می‌توان با این روش مقیاس‌پذیری بالایی را در کنار افزایش سرعت در عملیات امنیتی مشاهده کرد. راه‌اندازی containerها با سرعت بالا انجام می‌شود، درحالی‌که یک ماشین مجازی ساده ممکن است فقط برای شروع کار، نیاز به چند دقیقه زمان داشته باشد.
در هنگام استفاده از ماشین‌های مجازی در کارگزارها، این تصور همواره وجود داشت که این ابزارها نیازی به برقراری امنیت ندارند؛ اما با پیشرفت و افزایش استفاده از containerها در مراکز اطلاعاتی و ابری، بیشتر سازمان‌ها متوجه نیاز برقراری امنیت در تمامی بخش‌ها و محیط‌های مجازی شدند.
در عین حال، در مورد هرگونه امنیت مطرح در این حوزه، محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. برای مثال، دیواره‌های آتش سنتی نیاز به قابلیت‌های ریشه‌یابی و سوئیچ داشتند، درحالی‌که فناوری‌های امروزی چنین نیازی را ندارند. این مسئله بیش از هر چیز در تغییر محیط‌ها به محیط‌های طراحی و استفاده از خدمات میکرو مشاهده می‌شود. به همین دلیل است که باید در استفاده از containerها دقت جدی داشت و در صورت استفاده از این ابزارها، مسائل امنیتی را از ابتدا لحاظ کرد. در هنگام تصمیم به استفاده از container‌ها، چندین سؤال ممکن است در ذهن مطرح شود و دانستن پاسخ آن‌ها، افراد و سازمان‌ها را در تصمیم‌گیری بهتری کمک می‌کنند:
۱- آیا از نرم‌افزار Docker استفاده می‌کنید؟ اگر یک سازمان از containerها برای هر بخش از ساختار خود استفاده می‌کند، توصیه می‌شود که این کار را در مورد بخش‌های امنیتی نیز انجام دهد. هنگامی‌که containerها در این بخش مورد استفاده قرار گیرند، مقیاس‌پذیری حاصل از این اقدام راه را برای اضافه کردن برخی بخش‌ها به عملیات با کمترین هزینه و تأثیر روی اجرا محقق می‌کند.

۲- قصد پشتیبانی از چه محیطی را دارید؟ اگر یک سازمان قصد داشتن یک محیط امن و در عین حال بزرگ را دارد، containerها بهترین ابزار برای این هدف هستند و در صورتی‌ که با استفاده از ماشین‌های مجازی یک محیط مجازی شده طراحی شده است، بهترین ابزار در این شرایط، یک دیواره آتش مجازی است.

۳- جهت راهبرد طولانی‌مدت در سازمان چیست؟ باید در این بخش مشخص کرد که فعالیت سازمان به صورت سرمایه‌گذاری در منابع توسعه و عملیات است، و یا فعالیت‌های سازمان مبتنی بر ابزار و فناوری‌های موجود در بازار است، و یا استفاده از یک فناوری خاص و رقابت‌آور داخلی است. اگر یک سازمان بر این اعتقاد باشد که فناوری مورد استفاده برای برقراری امنیت، باید از نوع خاص باشد، و در عین حال در منابع توسعه و عملیات سرمایه‌گذاری کند و قصد استفاده از یک فناوری داخلی را دارد، بهترین گزینه در این شرایط container‌ها هستند. برای این منظور بهتر است کار را با استفاده از یک دیواره آتش از نوع container شروع کرد. این نوع از فناوری در آینده می‌تواند بخش‌های امنیتی میکرو را تجزیه کند و از این طریق برنامه‌های فعلی سازمان و همچنین بخش‌های میکرو آینده را پشتیبانی کند.

استفاده از containerها به منظور تأمین امنیت در یک سازمان یک روش جدید است، اما در عین حال می‌تواند هزینه‌ها را کاهش داده و مقیاس‌پذیری را افزایش دهد. سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از containerها برای تأمین امنیت، از اولین بخش‌های ذی‌نفع از این روش جدید و خلاقانه باشند و به این ترتیب گوی رقابت را از سازمان‌های رقیب و مجرمان فضای مجازی بربایند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

Container، نسل بعدی ماشین‌های مجازی‌سازی برای تأمین امنیت در سازمان‌ها
برچسب ها: