در این هفته شرکت سیسکو نرم‌افزار سامانه‌عامل شبکه خود را ارتقاء داد تا از این طریق کارایی برنامه‌های ابری را افزایش داده و هزینه عملیاتی را کم کند.
همان‌طور که قبلا هم مدیرعامل سیسکو چاک رابینز گفته‌بود، این شرکت ارتقایی را در نرم‌افزار IOS XR ارائه‌ کرده‌است؛ بدین ترتیب ویژگی‌‌های آن توانایی برنامه‌ریزی را بهبود داده و با ابزارهای مدیریتی و تنظیمات فناوری اطلاعات انسجام بیش‌تری دارد. این نرم‌افزار توسط برخی شرکت‌های وب بزرگ و براساس بهترین تجارب آن‌ها توسعه داده‌ شده ‌است،اما سیسکو به طور دقیق مشخص نکرده‌ است کدام شرکت‌ها در این توسعه نقش داشته‌اند.
بهبودهای انجام شده در IOS XR، که در بیش‌از ۵۰ هزار مسیریاب شبکه پیاده‌سازی شده‌ است، شامل دانه‌بندی و قابلیت توسعه نرم‌افزار، خودکارسازی در مقیاس وسیع، می‌شود.
در زمینه دانه‌بندی و قابلیت توسعه نرم‌افزار، IOS XR اکنون از ابزارهای خودکارسازی شبکه معروف مانند Chef و Puppet‌ پشتیبانی می‌کند. این مهم امکان تنظیم برنامه‌های میزبان را با شبکه IOS XR/NCS فراهم می‌کند.
IOS XR هم‌چنین شامل یک کیت توسعه نرم‌افزاری و پشتیبانی به منظور قابلیت توسعه عملکرد می‌شود. در زمینه خودکارسازی مقیاس بزرگ نیز، IOS XR از واسط‌های برنامه‌سازی مدل داده هم‌چون YANG و OpenConfig پشتیبانی می‌کند، بدین ترتیب نرم‌افزار می‌تواند با هر نوع محیط عملکردی از سوی کاربر تطبیق یابد.
برای راه‌اندازی IOS XR، سیسکو سه سکوی بیش‌تر را به خط مسیریاب NCS‌ این شرکت افزوده‌ است. این سکوها شامل NCS ۵۰۰۰، با ۴ درگاه اترنت ۱۰۰G مسیریابی شده برای مسیریابی MPLS ، NCS ۵۵۰۰ برای حداکثر ۲۸۸ درگاه ۱۰۰G به منظور تجمع WAN، و NCS ۱۰۰۰ که از ۱۰۰/۲۰۰/۲۵۰ گیگابیت در ثانیه بر روی بستر فیبر و برای فواصل بیش از ۳ هزار کیلومتر پشتیبانی می‌کند.
این سکوها به همراه بهبودهای نام‌برده شده برای IOS XR از ماه دسامبر در دسترس قرار خواهند گرفت. سیسکو هم‌چنین اعلام کرده‌ است قصد دارد بهبود‌های IOS XR را برای مسیریاب‌های ASR ۹۰۰۰‌ و CSR نیز امکان‌پذیر نماید.

منبع: asis

شرکت سیسکو توانایی برنامه‌ریزی را به مسیریاب‌های اینترنتی می‌افزاید