بررسی تصمیم پاسخ به حملات سایبری چین در کنگره آمریکا

به‌تازگی گزارشی مبنی بر تشویق کنگره ایالات متحده برای تصویب یک قانون منتشر شد که طبق آن شرکت‌های آمریکایی می‌توانند در پاسخ به حملات مجازی شرکت‌های چینی‌ برای حفاظت از اطلاعات خود، حمله‌ی سایبری متقابل علیه آن‌ها راه‌اندازی نمایند.
کمیسیون بررسی امنیت و اقتصاد بین ایالات متحده و چین، توسط کنگره افتتاح شد، تا امنیت تجارت دو طرفه و رابطه اقتصادی بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین را گزارش کند. این کمیسیون گزارش خود را به‌تازگی ارائه کرده است.
امسال، این کمیسیون «یک دیدگاه دقیق در مورد برنامه‌های فضایی و ضدفضایی چین» به همراه یک بررسی کلی از کلاه‌برداری‌های مالی رایانه‌ای مربوط به چین، ارائه کرد. این درحالی است که دو طرف امسال اعلام کردند که در صلح مجازی هستند.
این کمیسیون با دفاع از یک راه‌حل مقابله‌ای در سیاست خارجی مربوط به چین، کنگره را تشویق کرد که قانون‌هایی تصویب کنند که «تامین دسترسی بازار به سرمایه‌گذاران چینی در ایالات متحده به صورت متقارن و بخش به بخش ممکن باشد تا امکان مانور برای سرمایه‌گذاران آمریکایی در چین ایجاد شود.»
مخصوصاً این گزارش به دشواری‌های موجود در بخش اطلاعات و فناوری ارتباطات پرداخته است. در این گزارش اشاره شده است که پکن در حال حاضر در حال در نظر گرفتن یک نیازمندی است که شرکت‌های فناوری ایالات متحده و مشتریانشان، از کد منبع، نرم‌افزارهای رمزگذاری استفاده کرده و در پشتی (ابزارهای جاسوسی) در سایر قسمت‌های شبکه‌های امن ایجاد نمایند.
این گزارش علاوه براین ادعا کرده است که چین بین سرمایه‌گذاران خارجی جداسازی انجام می‌دهد و روندی همراه با سواستفاده و دخالت در برابر شرکت‌های امریکایی دارد. و از حفاظت از مالکیت معنوی شرکت‌های آمریکایی از سرقت و جعل امتناع می‌ورزد. این کمیسیون کنگره را تشویق می‌کند تا بررسی کنند که آیا این اعمال هماهنگ با تعهدات سازمان تجارت جهانی این کشور هست یا خیر.
در بخشی از گزارش چنین آمده است:
«بنا به دلایل گفته شده ما معتقد هستیم که کنگره باید بررسی کند که آیا شرکت‌های آمریکایی که تحت نفوذ قرار گرفته‌اند باید این امکان را داشته باشند که بازیابی، حذف یا تغییر داده‌های به سرقت رفته، به رایانه‌های متخلف حمله نمایند یا خیر.»
کنگره همچنین تشویق شد که عملی بودن ایجاد یک دادگاه مجازی اطلاعات خارجی را بررسی کند .
به نظر می‌رسد با این گزارش در عمل رابطه‌ی به ظاهر صلح‌آمیز چین و آمریکا در خطر جدی است و ممکن است جنگ سرد سایبری به این دو کشور دوباره بالا بگیرد.

منبع: asis