گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند، برج‌های تلفن‌همراه، نرم‌افزار‌های پیام‌رسان، اما حالا نوبت دیگر نوبت چیست؟ بله احتمالاً اسباب‌بازی‌‌های هوشمند.
متخصصان حوزه فناوری اطلاعات هشدار می‌دهند اسباب‌بازی‌های هوشمند ممکن است توسط آژانش‌های امنیتی دولتی استفاده شوند تا از برخی کابران جاسوسی نمایند.
آنتونی واکر، مدیرعامل بخش فناوری اطلاعات شرکت انگلیسیِ TechUK می‌گوید: «لایحه قدرت تحقیق (Investigatory Powers Bill) هشدار می‌دهد اسباب‌بازی‌‌های شبکه شده کودکان می‌توانند هدف جدیدی باشند که توسط دولت و به منظور جاسوسی از شهروندان استفاده می‌شود.»
آقای واکر در جریان پیگیری این لایحه و در صحبت با مقامات پارلمان انگلستان هشدار داده ‌است پیش‌نویس این لایجه چقدر می‌تواند موجب شود که هر نوع دستگاه متصل شده به اینترنت به ابزاری جاسوسی تبدیل شود.
این لایحه موجب خواهد شد، در مواقع لازم برای کمک به آژانس‌های امنیتی انگلیسی، نفوذ به انواع دستگاه‌های متصل شده به اینترنت، به عنوان وظیفه‌ای برای شرکت‌های فراهم کننده اینترنت مبدل شود.
واکر در ادامه توضیح می‌دهد با تصویب این لایحه هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد از نظر تئوری می‌تواند به صورت راه‌دور در دست‌رس قرار گیرد و توسط مقامات به منظور جاسوسی به کار رود.
اسباب‌بازی‌های هوشمند در خدمت جاسوسی از مردم
واکر می‌گوید: «بازه وسیعی از این دستگاه‌ها که اخیراً در اخبار از آن‌ها صحبت شده ‌است، شامل اسباب‌بازی‌های کودکان می‌شود. کودکان با این اسباب‌بازی‌های تعامل دارند. این‌ اسباب‌بازی‌های وسایلی هستند که ممکن است در رختخواب کودکان باشند، اما در صورت لزوم به نوعی دیگر در دسترس خواهند بود.»
این دستگاه‌های هوشمند، از جمله اسباب‌بازی‌های «سلام باربی»، و «دوست من کایلا» که وای‌فای فعال شده، میکروفون و دوربین را به صورت پیش‌فرض دارند، می‌توانند به ابزاری برای آژانس‌های جاسوسی تبدیل شوند تا اطلاعاتی از جمله داده‌های زیر را بدست آورند:
– قربانی درباره چه چیزی حرف زده است
– قربانی به چه برنامه‌های تلویزیونی علاقه دارد و از چه برنامه‌هایی خوشش نمی‌آید.
– مکان دقیق وسایل خانه‌ی قربانی از حمله ماشین لباس‌شویی، تبلت و …
– مکانی که کلیدها، کارت‌اعتباری، گذرنامه و یا کیف پول قربانی قرار می‌گیرد
واکر در ادامه می‌گوید: «در تئوری، ممکن است سازنده‌های این دستگاه‌ها به همین دلیل این امکانات را در این دستگاه‌ها قرار داده باشند. این پتانسیل وجود دارد، و بنابرین باید بیش‌تر مراقب بود.»
واکر هم‌چنین تاکید کرده‌ است که دولت باید مراقب باشد که چگونه از این امکانات در دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود، و مطمئن شود که از این امکانات فقط و فقط در مواقع لزوم و برای اهداف خاص استفاده خواهد شد.
امن‌سازی اسباب‌بازی‌‌های هوشمند
به علاوه، مساله امنیت در دستگاه‌های متصل به اینترنت باید جدی‌تر توجه شود، چرا که علاوه بر دولت، مجرمان نیز خواهند توانست از این دستگاه‌ها سوء‌استفاده و از آن‌ها برای مقاصد خود استفاده کنند.
پس از آن‌که در اوایل ماه دسامبر نگرانی‌‌‌های از سوی آزمایشگاه امنیتی Bluebox درباره اسباب‌بازی‌ها مطرح شد، شرکت‌ سازنده باربی یعنی Mattel اظهار کرد که سطوح امنیتی را در عروسک‌های «سلام باربی» خود ارتقا داده‌ است. در واقع این عروسک‌ها این امکان را دارند که در بستر محیط ابری پاسخ‌گوی کودک باشند.
گمان می‌شود سایر شرکت‌های سازنده‌ی اسباب‌بازی‌های هوشمند نیز این روند را در پیش بگیرند، مخصوصاً پس از آن‌که شرکت‌ سازنده اسباب‌بازی هنگ کنگی با نام VTech قربانی حمله‌ی سایبری قرار شد و اطلاعات مربوط به ۸/۴ میلیون مشتری این شرکت لو رفت.

منبع: asis

اسباب‌بازی کودکان، ابزار جدید جاسوسی!