به گفته توئیتر تلگرام در روز چهارشنبه گذشته، این برنامه پیام‌رسان رمزشده ۷۸ کانال اطلاع رسانی داعش را در پاسخ به گزارش‌های سوءاستفاده دریافتی از سوی کاربران مسدود کرده‌ است.
نمایندگی این شرکت در برلین طی بیانیه‌ای اعلام کرد این مسدودسازی به این دلیل انجام شده که تلگرام متوجه شده‌ است کانال‌های عمومی این نرم‌افزار محبوب توسط اعضای داعش و برای پخش تبلیغات این گروهک تروریستی استفاده می‌شود. در این بیانیه آمده‌است ما همه گزارش‌های واصله به [email protected] را به دقت بررسی کرده و اقدام مناسب را برای مسدودسازی این چنین کانال‌هایی انجام می‌دهیم.
تلگرام هم‌چنین اعلام کرد که روبات‌ها و کانال‌های تروریستی را که مرتبط با گروه داعش هستند مسدود می‌کند، اما هر کسی را که به صورت مسالمت‌آمیز عقایدش را بیان می‌کند مسدود نخواهد کرد!
تلگرام در دومین سالگرد تاسیسش در آگوست امسال اعلام کرده‌ بود روزانه ۱۰ میلیارد پیام را انتقال می‌دهد.
کانال‌های داعش که در این بیانیه به آن اشاره شده‌ است تنها ۲ ماه قدمت دارند. شرکت‌کنندگان در این کانال‌ها می‌توانند تعداد بیشمار اعضا را با استفاده از یک آدرس به کانال دعوت کنند. کانال‌ها با چت‌های خصوصی و گروهی که کماکان به صورت خصوصی از سمت تلگرام ارائه می‌شوند متفاوت است.
علاوه بر تلگرام که مبارزات خود علیه داعش ر آغاز کرده است، گروهی از نفوذگران با نام «ناشناس‌ها» پس از حمله داعش به پاریس، در ویدئویی که به زبان فرانسوی منتشر شده، اعلام کرد به زودی همه‌ی حساب‌های کاربری و کانال‌های داعش را در شبکه‌های اجتماعی نابود می‌کند.
روزسه‌شنبه هفته گذشته و طی توئیتی این گروه اعلام کرد که اعضای آن موفق شده‌اند ۶ هزار حساب کاربری توئیتر داعش را از کار بیاندازند و دوباره در هفته‌ی جاری بیش از ۲۰ هزار حساب کاربری توییتر داعش توسط این گروه مسدود شده است.
در واکنش به این مسدودسازی از سوی تلگرام، متخصص امنیتی گارتنر، اویا لیتان، می‌گوید: «مطمئناً این که تلگرام این‌کار را کرده است نمی‌تواند تضمینی برای توقف داعش در صدها برنامه موبایلی باشد که ارتباطات رمزشده امن را فعال کرده‌اند. به علاوه راهی نیز وجود ندارد که بتوان گفت تمامی کانال‌های تلگرام مسدود شده‌اند.»

منبع: asis

تلگرام ۷۸ کانال مرتبط با داعش را مسدود کرده‌ است