رخنه TalkTalk: سومین دستگیری، فروش داده‌ها، هدف قرار دادن سالمندان توسط مجرمان

اخبار زیادی در مورد رخنه TalkTalk و تحقیقات در مورد آن در حال انتشار است.
بعد از دستگیری دو نوجوان ( یکی از ایرلند شمالی و دیگری از Feltham) به دلیل ارتباط با این رخنه، نفر سومی هم که ۲۰ سال داشت در Staffordshire دستگیر شد. هر سه نفر در ازای ضمانت تا تاریخ‌های متفاوتی آزاد شدند.
همزمان TalkTalk اطلاعات بیشتری در مورد اطلاعاتی که در این رخنه، در معرض خطر قرار گرفته‌اند، منتشر کرد:
•کمتر از ۲۱۰۰۰ شماره حساب و کدهای بانکی
•کمتر از ۲۸۰۰۰ جزییات کارت‌های اعتباری به صورت درهم‌شده (قبلاً اشاره شده بود که ۶ رقم وسط آن‌ها حذف شده بوده)
•کمتر از ۱۵۰۰۰ تاریخ تولد مربوط به مشتریان
•کمتر از ۱٫۲ میلیون آدرس ایمیل، نام و شماره تلفن مشتریان
•این شرکت همچنین (بالاخره!) به صورت مستقیم شروع به تماس با کاربران آسیب دیده کرده و اطلاعات فاش شده هر کابر را به وی گفته است.
این شرکت اعلام کرد «همانگونه که قبلاً تایید کردیم، جزییات کارت‌های اعتباری نمی‌تواند برای مبادلات مالی استفاده شود. علاوه بر این، در این مورد با بانک‌های اصلی انگلستان صحبت کرده‌ایم و در نتیجه آن‌ها می‌توانند اقدامات لازم را برای محافظت از حساب‌های مشتریان انجام دهند.»
همچنین این شرکت تاکید کرد که کاربران از امکان نظارت بر حساب رایگان ۱۲ ماهه استفاده کنند.
همچنین آن‌ها یک راهنمای کامل در مورد کلاهبرداری‌های تلفنی که ممکن است مشتریان دچار آن شوند منتشر کرده است (مانند استرداد‌ها و پشتیبانی فنی تقلبی و هدایت به وب‌گاه‌های کلاهبرداری) چون این خطر واقعی است.
با توجه به گزارش The Mirror رخنه‌گرها اطلاعات بانکی مشتریان TalkTalk را به قیمت ۱٫۶۲ پوند در AlphaBay (یک بازار سیاه برای کالاهای غیرمجاز) می‌فروختند.
مجرمان سازمان یافته از این اطلاعات برای کلاهبرداری از کاربران آسیب دیده استفاده می‌کنند و مخصوصاً کاربرانی با سن بیشتر از ۶۵ (با استفاده از تاریخ‌های تولد افشا شده) را هدف قرار می‌دهند.

منبع: asis