شرکت بلک‌بری قصد دارد در پی درخواست‌های نظارتی دولت پاکستان این کشور را ترک کند

شرکت بلک‌بری اعلام کرده‌است قصد دارد به جای این‌که به مقامات محلی پاکستان اجازه دهد به استراق سمع ارتباطات در سرویس‌های این شرکت بپردازند، پس از ۳۰ دسامبر دیگر در این کشور به فعالیت خود ادامه ندهد.
مدیر اجرایی بلک‌بری، مارتی برد در این‌باره می‌گوید: «دولت پاکستان از بلک‌بری خواسته این امکان را فراهم کند تا بتواند همه ترافیک‌ سرویس‌های این شرکت را در کشور، از جمله هر رایانانه‌ی BES و پیام BES BBM (پیام‌رسان بلک‌بری) را نظارت کند.»
شرکت ‌بلک‌بری در بسیاری از کشور‌ها از جمله هندوستان تحت فشار است تا به مقامات قضایی اجازه دسترسی به داده‌های مرتبط با سرویس‌های بلک‌بری را بدهد.
آقای برد می‌گوید: «ما از ایده‌ی ایجاد آسیب‌پذیریِ عمدی (درِ پشتی) برای ایجاد دسترسی به اطلاعات مشتریانمان حمایت نمی‌کنیم و هرگز این‌کار را در هیچ‌نقطه‌ای از جهان انجام نداده‌ایم.»
این حرکت شرکت‌ بلک‌بری پاسخی در اطلاعیه ماه جولای وزارت ارتباطات پاکستان بود که طی آن به اپراتورهای تلفن‌همراه گفته‌ شده بود کارگزارهای BES بلک‌بری از ماه دسامبر به بعد به دلایل امنیتی اجازه فعالیت ندارند.
بلک‌بری قبلاً گفته ‌بود احتمالاً پاکستان را تا ۳۰ نوامبر ترک می‌کند، اما بعداً طی اعلام کرد به دلیل این‌که دستور مقامات پاکستان برای ۳۰ دسامبر است، این اتفاق تا پایان ماه دسامبر به تعویق افتاده ‌است. برخی خبرها حاکی از این است دو طرف به مواردی سازش دست‌ یافته‌اند.
خرم‌علی‌مهران، سخنگوی دولت پاکستان اعلام کرده‌است: «ما کماکان در حال مذاکره با شرکت بلک‌بری هستیم تا راهی برای حل این مناقشه پیدا کنیم.»
آقای برد در هم‌چنین اذعان کرده‌است: «اگرچه دولت پاکستان در اطلاعیه‌اش فقط کارگزارهای BES ما را هدف قرار داده است، اما ما تصمیم‌ گرفته‌ایم به طور کامل از پاکستان خارج شویم، چرا که درخواست دولت پاکستان برای دسترسی نامحدود به منظور نظارت بر مشتریان چاره‌ای جز این برایمان نگذاشته‌ است.»

منبع: asis