بلژیک به مرکز دفاع مشترک سایبری ناتو می پیوندد

بلژیک در روز جمعه اعلام کرد که به جامعه حامی مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو خواهد پیوست.
در هفته گذشته بلژیک هیئتی برای بازدید از این مرکز [مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو] برای شروع مذاکرات جهت پیوستن به آن فرستاده‌ است. بلژیک درحالی به فهرستی از این کشورها خواهد پیوست که در حال حاضر این فهرست شامل کشورهای جمهوری چک، استونی، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، هلند، لهستان، اسلواکی، اسپانیا، ترکیه، انگلستان، و ایالات متحده می‌باشد.
تمامی اعضاء ناتو می‌توانند عضوی از مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو شوند. دیگر کشورهای غیرعضو میتوانند به عنوان کمک شرکتکنندگان به آن بپیوندند. طبق اعلام مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو کشورهای اتریش و فنلاند قبلا به گروهی تحت عنوان اعضای کمک‌کننده پیوسته‌اند.
در ماه آگوست گذشته سون ساکوف (Sven Sakkof) معاون سیاست دفاعی در وزارت دفاع استونی، به عنوان مدیر مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو به جای کولونل آرتور سوزیک (Artur Suzik) از نیروهای دفاعی استونی که ریاست مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو را از سال ۲۰۱۲ در اختیار داشت، منصوب گردید. او همچنین به عنوان مشاور دفاعی در خدمت سفارت استونی در واشنگتن، و به عنوان رئیس دپارتمان برنامه ریزی سیاسی وزارت دفاع استونی مشغول بوده است.
بر اساس تالین، مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو به عنوان یک مرکز دانش در تحقیقات میان رشته ای کاربردی و توسعه، و همچنین به منظور ارائه مشاوره، آموزش و تمرین در زمینه امنیت سایبری متمرکز طراحی شده است.
این مرکز در جهت بهبود قابلیت های دفاع سایبری متحدان ناتو و کشورهای عضو متمرکز شده است، در حالی که به افزایش همکاری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین آنها نیز می‌پردازد. امور منابع انسانی و تامین مالی با حمایت کشورهای حامی و کمک شرکتکنندگان تامین می‌شود.
کولونل Gunther De Kerpel با حمایت سرگرد Jeff Vandromme (از وزارت امور استراتژیک بلژیک وابسته به وزارت دفاع کارکنان) در این زمینه می‌گوید: وزارت دفاع بلژیک مفتخر است که به عنوان یک عضو از مرکز تعالی دفاع سایبری ناتو پذیرفته شده، دفاع سایبری یکی از اولویت های دولت بلژیک است. بلژیک به زودی با ارسال متخصص ماهر دفاع سایبری به تالین جهت ترجمه اسناد اقدام خواهد کرد.
ساکوف اشاره کرد که بلژیک مشارکت کننده مهمی برای امنیت سایبری در اروپا است و از آن جهت که امنیت اروپا اهمیت زیادی دارد بلژیک به یک عضو کامل متمرکز تبدیل خواهد شد؛ به خصوص که چالشهای سایبری در حال افزایش است.
آقای ساکوف گفت: «بلژیک یک عضو کلیدی برای امنیت سایبری اروپا است. علاوه بر میزبانی چند نهاد بین‌المللی، این کشور پایه‌ای بر تلاشهای همکاری دفاع سایبری در ناتو و اتحادیه اروپا است. ما به گرمی از تصمیم بلژیک استقبال می‌کنیم و به پیوستن بلژیک در فرآیندی سریع امیدواریم.»

منبع: asis