بازگشت به ویندوز ۷ یا ۸؛ اگر کم‌تر از یک ماه از ارتقا به ویندوز ۱۰ می‌گذرد

چند ماهی از عرضه‌ی عمومی ویندوز ۱۰ می‌گذرد، بسیاری از کاربران در روزهای نخست به این نسخه‌ی جدید ویندوز که برای کاربران قدیمی ویندوز به صورت رایگان در دست‌رس بود، مهاجرت کردندو اما از همان روزهای نخست برخی کاربران نارضاتی خود را اعلام کردند و به دنبال راهی بودند که دوباره به نسخه‌ی قبلی ویندوز باز گردند. اگر شما هم جزیی از این کاربران هستید می‌توانید راهنمای زیر را بخوانید تا بدون دردسر به ویندوز قبلی خودتان بازگردید.
اگر برای نصب ویندوز ۱۰ از ارتقای خودکار ویندوز استفاده کرده‌اید به عبارتی بدون دی‌وی‌دی ویندوز ۱۰، و از راه خود سامانه ویندوز ۱۰ را دریافت کرده‌اید (به اینروش Upgrade می‌گویند) و کم‌تر از یک ماه از مهاجرت به ویندوز ۱۰ می‌گذرد،به راحتی می‌توانید دوباره به ویندوز قبلی خودتان بازگردید. برای این کار کافی است، پس از باز کردن منوی شروع، به بخش تنظیمات بروید و گزینه‌ی Update & Security راانتخاب و سپس Recovery را انتخاب نمایید.
در این مرحله باید عبارت Go back to Windows ۷ یا Go back to Windows ۸.۱ راببینید (بسته به این ‌که نسخه‌ی قبلی ویندوز شما چه نسخه‌ای بوده است). روی گزینه‌ی Get Started کلیک کنید و در این مرحله بازیابی نسخه‌ی قبلی ویندوز آغاز می‌شود، البته از شما سوالی در مورد علت این مسئله پرسیده می‌شود.

۱_۵۱

اگر بیش از ۱ ماه از مهاجرت شما به ویندوز ۱۰ گذشته باشد یا از راه یکی دی‌وی‌دی ویندوز ۱۰ را نصب کرده باشد، این گزینه در سامانه‌ی شما دیگر فعال نخواهد بود. درواقع پرونده‌هایی که برای این کار لازم است در مسیر C:\Windows.old نگه‌داری می‌شود که پس از یک ماه به صورت خودکار حذف می‌شود و یا اگر ویندوز ۱۰ را به صورت دستی نصب کرده باشید این پرونده‌ها از همان ابتدا حذف شده است.

۲_۴۱

به هر حال در این موارد هم اگر ویندوز قبلی شما اصل بوده باشد یا به عبارتی کلید نصب ویندوز را در اختیار داشته باشید می‌توانید ویندوز قبلی را نصب کنید و کلید محصول خود را برای آن وارد نمایید.

منبع: asis