در مصاحبه‌ای که پیرامون روش‌های محافطت از داده با مدیر عامل شرکت اپل، تیم کوک، شده است او گفته اپل معتقد است، از نقطه‌نظرهای مختلف، و نه فقط از نقطه‌نظر مالی، حفط حریم شخصی یکی از حقوق اساسی انسان است.
این مصاحبه توسط رادیوی عمومی ملی (NPR) انجام شده و در آن درباره‌ی درخواست‌های دولتی پیرامون استراق سمع داده‌های کاربران اپل سؤال شده‌ است.
پیش‌تر در امسال، زمانی عرصه برای شرکت اول تنگ شد که گفته‌ شده بود از نظر فنی امکان‌پذیر نیست دسترسی‌های بلادرنگ را برای وزارت دادگستری ایالات متحده‌ی آمریکا به پیام‌های iMessage فراهم کرد.
زمانی که از آقای کوک درباره‌ی توافقات با دولت سؤال شد، او گفت: «می‌دانید که نمی‌توانم درباره‌ی یک مورد خاص حرف بزنم، اما باید بگویم مقامات دولتی بارها به ما رجوع می‌کنند و اگر درخواستشان به جا بوده و از سوی دادگاه مجوز داشته‌ باشند، تا حدی که اطلاعاتی داشته ‌باشیم و ممکن باشد با آن ها همکاری می‌کنیم.»
او در ادامه می‌گوید : «برخی اوقات از اپل خواسته می‌شود تا اشکالاتی را به عنوان در پشتی‌ در محصولاتش به جای بگذارد تا آن‌ها بتوانند راحت‌تر داده‌‌های کاربران را رصد کنند. اما هر کسی که در حوزه‌ی امنیت باشد می‌داند به جا گذاشتن این اشکالات برای کسانی که قصد خیر و یا شر دارند به یک معناست. هیچ تضمینی وجود ندارد که نفوذگرها از این اشکالات استفاده نکنند. بنابراین این راه بدان‌ معناست که دیگر امن نخواهیم بود.»
آقای کوک می‌گوید: «شرکت اپل محصولاتش را با در نظر گرفتن امنیت و حریم شخصی طراحی می‌کند. بخشی از شخصی‌ترین داده‌های ما روی تلفن‌های همراهمان است. داده‌های مالی، اطلاعات مربوط به سلامتی، گفت‌وگوهایمان با دوستان، خانواده و همکاران از آن جمله‌اند. به جای این‌که این داده‌ها را به اپل ببریم، آن‌ها را به صورت رمزشده روی تلفن خودتان نگه‌داری می‌کنیم. شما کنترل این اطلاعات را در دست دارید. مردم از ما می‌خواهند زندگی‌شان را شخصی نگه‌داریم. می‌دانیم که حریم شخصی یکی از اصولی‌ترین حقوق انسانی است. ما هر کاری در جهت حفظ این اعتماد انجام می‌دهیم.»

منبع: ASIS

۲۷ مهر, ۱۳۹۴

مدیرعامل اپل شایعات مربوط به جاسوسی از کاربران را رد کرد