تبلیغات داخل مرورگرِ فایرفاکس (in-browser ads) از ابتدا جنجالی برای این مرورگر محبوب به شمار می‌آمد. با این همه، افزودن تبلیغات درون‌ مرورگر با رفتار تیم توسعه‌ی فایرفاکس که قبلاً برای محافظت از حریم خصوصی کاربران در برابر تبلیغاتِ رو به گسترشِ برخط، تلاش‌های زیادی کرده‌اند، کمی عجیب به نظر می‌رسد.
اما هفته‌ی گذشته، موزیلا، سازمان غیرانتفاعی که فایرفاکس را توسعه می‌دهد، اعلام کرد که به منظور تمرکز روی کشف محتوی، برنامه تبلیغات داخل مرورگر را متوقف خواهد کرد.
Darren Herman از موزیلا در یک پست وبلاگ تغییر در برنامه‌ها را اعلام کرد: «تبلیغات داخل فایرفاکس می‌توانست تجارتی بزرگ باشد، اما در حال حاضر برای ما کسب‌وکار مناسبی نیست چون ما می‌خواهیم روی تجربه‌های اصلی کاربرانمان تمرکز کنیم. ما می‌خواهیم تصویر موجود از تجربه محتوا و کشف محتوا را در محصولاتمان تغییر دهیم. ما این کار را به عنوان یک بخش یکپارچه با تیم فایرفاکس انجام خواهیم داد.»
این تبلیغات بلافاصله حذف نخواهند شد چون موزیلا هنوز باید تبلیغاتی را که تبلیغ‌کنندگان پولشان را پرداخته‌اند را نگه دارد، اما این سازمان اعلام کرده است که این برنامه طی چند ماه پایان خواهد یافت.

علت این اتفاق چیست؟
موزیلا در فوریه ۲۰۱۴ اعلام کرد که برنامه تبلیغات در صفحه اول فایرفاکس دوباره از سر گرفته خواهد شد و اولین نسخه دارای تبلیغات این مرورگر را در نوامبر سال گذشته منتشر کرد. چند ماه بعد موزیلا برنامه تبلیغات را برای داشتن تبلیغات متناسب با حافظه مرورگر کاربران، گسترش داد. کاربران می‌توانستند تبلیغات در صفحه اول را در تنظیمات طوری تغییر دهند که تنها وب‌گاه‌های مورد علاقه‌ی آن‌ها یا یک صفحه خالی نمایش داده شود.
کاربران تبلیغات انتخابی را به عنوان «حق انجام تبلیغات» در نظر می‌گیرند و رویکرد کاربر محور موزیلا را تحسین می‌کنند.
البته حتماً امکان دارد که موزیلا ایده تبلیغات درون مرورگر را دوباره در آینده بررسی کند. Herman در پست خود گفت که در حال حاضر تبلیغات راه درست درآمدزایی برای موزیلا نیست، که مشخص می‌کند که موزیلا ممکن است در آینده ایده تبلیغات را دوباره بررسی کند. با در نظر گرفتن این واقعیت که بخش بزرگی از در‌آمد موزیلا از قرارداد جستجوی آن با گوگل تامین می‌شود، همانطور که Ian Paul سال گذشته اشاره کرد، شما قطعاً نمی‌توانید موزیلا را به خاطر جستجو برای راه‌های دیگر پرداخت هزینه‌ها سرزنش کنید.

منبع: asis

فایرفاکس تبلیغات در مرورگر را حذف می‌کند