وب‌گاه خرده‌فروشی Amazon.com ویدئو جدیدی را ارائه کرده که در آن به جزییات جالبی در مورد پهبادهای ارسال هوایی اجناس این شرکت، اشاره کرده است.
بدون در نظر گرفتن این که نزدیک کریسمس است و این شرکت قصد داشته تا رسانه‌ها و عموم را تحت تاثیر خود قرار دهد و همچنین بدون توجه به ارائه‌دهنده این ویدئو که در آن مکزیکی‌ها را تنبل، سست و چاق خواند (لازم به ذکر است که لاتین‌تباران حدود ۱۰ درصد از نیروی کار آمازون را تشکیل می‌دهند)، در ادامه این سامانه را بررسی می‌کنیم.
با داشتن رویکردی ترکیبی، پهباد‌های ارسال آمازون چیزی بین یک مدل پهباد عمومی و یک هواپیما است. در این ویدئو مشاهده می‌کنیم که یک پهباد به صورت عمودی اوج می‌گیرد و بعد با کمک یک پروانه پشتی، به سرعت حدود ۵۸ مایل بر ساعت می‌رسد.
Jeremy Clarkson در این ویدئو اشاره می‌کند که طرح اولیه پهباد برد پروازی ۱۵ مایل و حداکثر ارتفاع آن ۴۰۰ پا خواهد بود. فرض کنیم که ۱۵ مایل برابر طول یک مسیر رفت و برگشت باشد، در آن صورت با استفاده از این سرویس می‌توان به مشتری‌های در شعاع ۷.۵ مایلی سرویس داد. برای شهر‌ها، این فاصله مناسب است، اما مشکل این است که این پهباد‌ها کجا می‌توانند فرود بیایند؟
Clarkson گفته است که فعلاً پهباد‌ها از جی‌پی‌اس استفاده می‌کنند و از تکنولوژی برای هدایت به مقصد استفاده نمی‌کنند. این ویدئو نشان می‌دهد که مشتری یک علامت A (آمازون) روی زمین چمن قرار می‌دهد و محل فرود را مشخص می‌کند، سپس پهباد به حالت پرواز عمودی تغییر حالت داده و روی محل مشخص شده فرود می‌آید. (در این قسمت Clarkson گفت که آمازون انواع مختلف پهباد را برای محیط‌های مختلف خواهد ساخت.)
فرض می‌شود که قبل از اینکه مشتریان بتوانند حتی از سرویس ارسال با پهباد استفاده کنند، باید قبلاً عکس‌، ابعاد یا داده‌های دیگری را در مورد محل خودشان برای آمازون ارسال کنند تا آمازون بتواند تشخیص دهد که از پهباد در چه نوع محلی فرود خواهد آمد، و از اتلاف سرمایه برای ارسال پهباد به محلی که قابل فرود نیست جلوگیری کند. (این موضوع به آمازون فرصت خیلی خوبی برای جمع‌آوری داده‌های بیشتری از مشتریان می‌دهد.)
چیزهایی که ما نمی‌دانیم:
آمازون در دو سالی که سامانه ارسال با پهبادش عمومی شده، هیچ‌وقت اشاره نکرده که این سرویس چه وقتی برای همه قابل استفاده است، Clarkson هم نتوانست به این سوال پاسخ دهد.
سوال بعدی که مطرح می‌شود این است که آیا این برنامه قانونی است یا نه؟
ایالات متحده در حال حاضر شاهد یک انقلاب در زمینه پهباد است. ارتفاعی که در ویدئو به آن اشاره شد ارتفاعی است که در ایالات متحده برای پهبادها و وسایل تفریحی مجاز دانسته شده است.
اما مثلاً در انگلستان، شرایط سخت‌تر است. طبق قانون هدایت‌کننده‌های پهبادها را ملزم به هدایت در محدوده دید مستقیم خود می‌کند.
پهبادها همچنین باید در مسیری بدون مانع مانند وسایل پرنده، بال‌گردها، و فرودگاه هدایت شوند. علاوه بر این اگر مجهز به دوربین باشد (مانند پهباد آمازون) باید حداقل ۵۰ متر با افراد، وسایل نقلیه، و ساختمان‌ها فاصله داشته باشد. که از این موارد در شهر‌های انگلستان بسیار است.
نظر آمازون در این مورد: «ما به خاطر Prime Air یک سامانه ارسال از آمازون که برای رساندن سالم بسته‌ها به مشتریان در ۳۰ دقیقه یا کمتر طراحی شده است، هیجان زده هستیم. برقراری سرویس Prime Air کمی زمانبر است، اما ما وقتی که پشتیبانی هماهنگی لازم برای کارمان را داشته باشیم، کار را گسترش می‌دهیم.»
به طور خلاصه اینکه، پهبادهای ارسال بسته‌های آمازون در اصل هنوز یک ایده است که هنوز راه زیادی تا پیاده‌سازی دارد.

منبع: asis

نگاهی دقیق‌تر به سامانه‌ی ارسال هوایی آمازون