در حال حاضر پایگاه داده‌ی NoSQL ‌‌ با نام MongoDB تعداد زیادی وب‌‌گاه‌ و سرویس را پشتیبانی می‌کند. این پایگاه داده‌ی متن‌باز، یک ذخیره‌سازی اطلاعات مبتنی بر پرونده است که توسط شرکت نرم‌افزاری MongoDB در سال ۲۰۰۷ و به عنوان بخشی از محصول بستر به عنوان سرویس توسعه داده ‌شده ‌است. این شرکت از سال ۲۰۰۹ به مدل متن‌باز تغییر رویه داده و از همان زمان پایگاه داده‌ی MongoDB به عنوان به عنوان نرم‌افزار پایه در بسیاری از وب‌‌گاه‌‌ها و سرویس‌ها از جمله Craigslist، eBay و Foursquare استفاده شده ‌است.
در این‌جا به معرفی ۹ مثال از سازمان‌هایی می پردازیم که تجارتشان را بر مبنای MongoDB تغییر داده‌اند.

Urban Outfitters
Urbun Outfitters شرکت خرده‌فروشی که مالک عناوین تجاری Anthropologie، BHLDN، Free People, Terrain و Urban Outfitters است، از MongoDB برای قدرتمند ساختن بستر اقتصادی خود استفاده کرده است. این بستر که قابلیت‌ها و سرویس‌ها را برای همه‌ی کانال‌هایش تأمین می‌کند، به خرده‌فروش امکان می‌دهد به طراحی و ارائه‌ی سریع برنامه‌های جدید بپردازد.
راب فریمن، مدیر تجارت الکترونیک Urban Outfitters در این‌باره می‌گوید: «از آن‌جایی که رشد جایگاه بستر برای ما اهمیت دارد، به دنبال محصول و شرکتی بودیم که با اهداف ما سازگار باشد. با MongoDB، از محصولی استفاده می‌کنیم که ثابت شده ‌است نیازهای عنوان تجاری ما را از نظر کارایی در طول سال و به خصوص در زمان‌های اوج مانند تعصیلات تأمین می‌کند. با استفاده از این محصول، می‌توانیم ویژگی‌های جدید را توسعه داده، با تغییر در نیازها تطابق یابیم.»

Splinklr
شرکت فن‌آوری اجتماعی Splinklr از MongoDB برای ذخیره‌سازی فعالیت‌های اجتماعی بیش‌ از هزار مشتری خود، در بیش‌تر از ۵۰ کانال از جمله پست‌های فیس‌بوک، توئیت‌ها، و بارگذاری‌های یوتیوب استفاده می‌کند. پیاده‌سازی MongoDB در این شرکت به نحوی‌ است که بیش‌تر از ۳ میلیون تراکنش در دقیقه را پشتیبانی می‌کند. استفاده از MongoDB هم‌چنین به Sprinklr امکان داده ‌است در هر ماه دست‌کم یک قابلیت و بیش‌از ۱۰۰ ویژگی را به توانایی‌های شرکت بیافزاید.

Square Enix
این شرکت که منتشرکننده‌ی بازی پشت نام‌هایی مانند Tomb Raider و Final Fantasy است، پیش از آن‌که به فن‌آوری MongoDB مهاجرت کند با محدودیت‌های مقیاس‌پذیری در پایگاه‌ داده‌های رابطه‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کرد. با به‌کارگیری یک پایگاه‌داده به عنوان سرویس که چند مستاجری است، این ناشر توانسته ‌است به کارایی و قابلیت اعتماد بیش‌تری دست‌یابد.
این تجهیز عملی پیشرفته به تیم عملیاتی در Square Enix امکان داده‌ است تا تعداد زیادی خوشه‌ی پایگاه داده را به صورت مبتنی بر تقاضا مقیاس کرده و قابلیت در دسترس پذیری ۲۴x۷ را برای بازی‌کنندگان در اقصی نقاط دنیا فراهم کند.

Bosch group
گروه Bosch یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مهندسی در دنیا بوده و بخش نوآوری نرم‌افزار (SI) آن جلودار اینترنت اشیاء است.
بخش SI در این شرکت معتقد است اینترنت اشیاء بسیار بیش‌تر از این است که جریان داده‌ی دستگاه‌های متصل شده را ذخیره کند. تخمین زده می شود تعداد این دستگاه‌ها تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰ میلیارد برسد. برای این بخش موفق در حوزه‌ی اینترنت اشیاء به این معناست که برنامه‌‌‌ها توانایی انجام تحلیل‌های پیچیده را به منظور اتخاد تصمیم‌های خودمختار به صورت زمان‌ واقع داشته باشند.
بخش SI‌در شرکت بوش توانسته‌ است از مقیاس پذیری MongoDB در بخش‌های مختلف، از خطوط تولید گرفته تا عیب‌یابی میلیون‌ها قطعه استفاده کرده و بدین ‌ترتیب راه‌کارهای اینترنت اشیاء خود را بسیار قدرتمند سازد.

سازمان معلولین در ایالات متحده
سازمان حمایت از معلولین ایالات متحده، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان خدمات سلامتی، که به بیش‌ از ۲۰ میلیون نفر سرویس می‌دهد، باید مقادیر زیادی اطلاعات را پردازش کند. این اطلاعات باید رکوردهای پزشکی دقیق را در اختیار پزشکان قرار داده و به معلولین نیز تصویر صحیحی از سلامت آن‌ها بدهد. در این راستا، سازمان معلولین از MongoDB استفاده می‌کند تا انواع مختلف رکوردهای الکترونیکی را در یک سرویس متمرکز ذخیره کند.

X.ai
x.ai یک همیار شخصی با هوش مصنوعی است که جلسات را برای کاربرش زمان‌بندی می کند. کاربران تقویم‌های خود را به x.ai متصل می‌کنند. سپس زمانی که می‌خواهند یک جلسه را از طریق رایانامه تعیین کنند، کاربران وظیفه‌ی زمان‌بندی را از طریق قرار دادن آدرس [email protected] در بخش CC، به Amy Ingram محول می‌کنند. سپس او یک زمان و مکان مناسب و مورد توافق را برای جلسه پیدا کرده و جلسه را تنظیم می‌کند.
در این‌جا MongoDB به عنوان سامانه‌ی رکورد برای کل بستر x.ai به کار می‌رود. در این چارچوب، MongoDB همه‌ی سرویس‌ها را از جمله پردازش زبان طبیعی، یادگیری با ناظر و ارتباط رایانامه پشتیبانی می‌کند.

واشنگتن‌پست
واشنگتن‌پست یکی از روزنامه‌های معروف در ایالات متحده است. تأکید این روزنامه بر سیاست‌های ملی بدان معناست که تبعاً نامه‌های کاغذی و برخط بسیاری دریافت می‌کند. هیئت تحریریه‌ی این روزنامه یک ابزار محتوای تولیدشده از سوی کاربر با نام SUB ساخته‌اند که از MongoDB برای برای کمک به تیم‌های مختلف استفاده می‌کند تا آن‌ها بتوانند فرم‌های پویا ایجاد کرده و به مقالات برخط پاسخ دهند.

شهر شیکاگو
شهر شیکاگو در ایالات متحده یک بستر عملیاتی هوشمند با نام WindyGrid را با استفاده از MongoDB ابداع کرده‌ است. WindyGrid هر روز ۷ میلیون تکه‌ی داده‌هی مجزا و متفاوت را از سازمان شهر یک جا جمع می‌کند. این ابزار سپس تحلیل‌های مبتنی بر MongoDB را به همراه نقشه‌های بصری تولید می‌کند تا به مدیران شهری اجازه‌ی رصد زمان‌واقع از رخداد‌ها و عملیات‌های شهری بدهد.
در حال حاضر WindyGrid یک نوع سامانه‌ی مرکز عصبی شهر محسوب شده که به ارتقای سرویس‌ها و کاهش هزینه‌ها کمک کرده و شهر را به محیطی دل‌پذیرتر تبدیل می‌کند. ترکیب داده‌ها، نقشه‌ها و تحلیل‌ها موجب می‌شود مشکلات پیش از آن‌که به مراحل بحرانی رسیده شناسایی شده، و متناسب با آن‌ها پاسخ مطلوب از سوی سازمان‌های مختلف صادر شود.

Mintigo
تخصص ارائه‌دهنده‌ی خودکار بازاریابی Mitingo در بازاریابی پیش‌گویانه است. این ارائه‌دهنده، از تحلیل‌های پیش‌گویانه برای کمک به کشف شناسه‌ی مشتری و پیداکردن مناسب‌ترین محصول استفاده می‌کند. بدین‌منظور باید از هزاران معیار بازاریابی استفاده کند تا بتواند هرچه بهتر به محصولات امتیاز داده و نتیجه مطلوب‌تری داشته‌باشد.
Mintigo از MongoDB برای پردازش سریع مقادیر زیادی داده که تنوع بسیار زیادی دارند استفاده می‌کند. این سرویس هم‌چنین بر پایه‌ی زبان جست‌وجوی تفسیری MongoDB و پایپ‌لاین‌های پردازش داده آن استوار است.

منبع: asis

۹ تجربه‌ی موفق در استفاده از MongoDB