در چند سال اخیر، رشد محصولان متن‌باز به طور کلی رو به افزایش بوده ‌است. برتری فن‌آوری‌‌های متن‌باز در همه زمینه‌ها، مخصوصا رایانش ابری، همه جا صحبت از اهمیت نقش فزاینده‌ی نرم‌افزارهای متن‌باز در رایانش سازمان‌‌ها است.

یک پیامد‌ احتمالی این روند این است که شرکت‌های فن‌آوری‌ بزرگ کد‌های بیش‌تری را به دنیای متن‌باز اهدا کرده‌اند. با هم نگاهی به ۱۰ نمونه از این محصولات متن‌باز می‌اندازیم.

Spinnaker

در اوایل این هفته،  Netflix با استفاده از بستر تحویل Spinnaker، نرم‌افزارهای مدنظرش را در زیرساخت عظیم و با سرعت بالا به‌روزرسانی کرده و کد منبع این پروژه را در گیت‌هاب قرار داد. این اتفاق نه‌تنها برای محیط بومی Netflix، AWS، ممکن بوده، بلکه برای بستر ابری گوگل نیز امکان‌پذیر است. گفته می‌شود پشتیبانی برای Azure شرکت مایکروسافت نیز در آینده نزدیک ارائه خواهد شد.

TensorFlow

برای گوگل، هوش مصنوعی یک چالش بزرگ محسوب شده، و این شرکت منابع بسیاری را در توسعه‌ی یادگیری ژرف و ساخت شبکه‌های عصبی مقیاس بزرگ سرمایه‌گذاری کرده ‌است. برخی از ثمرات این تلاش هم‌اکنون در دسترس قرار گرفته ‌است. هفته‌ی‌ گذشته گوگل چارچوب یادگیری ماشین TensorFlow خود را به صورت متن‌باز ارائه کرد.

ابزار یادگیری ماشین توزیع‌شده

مایکروسافت نیز چند روز پس از گوگل، ابزار یادگیری ماشین توزیع‌شده‌ی خود را در گیت‌هاب ارائه کرد. این شرکت به خصوص توجه کاربران را با دو نمونه از الگوریتم‌های خودش که در حوزه‌ی یادگیری ماشین توزیع شده بود جلب کرده ‌است.

Flux

فیس‌بوک در تابستان سال ۲۰۱۴،  Flux را به صورت متن‌باز ارائه کرد. Flux یک معماری برنامه‌ی تحت وب است که برای ساخت واسط‌های برنامه‌‌ی سمت مشتری استفاده می‌شود. به دلیل حضور اکوسیستم وسیع برنامه‌های شرکت‌های سوم شخص در فیس‌بوک، این اتفاق اهمیت ویژه‌ای را به خود اختصاص داده ‌است.

Kubernetes

گوگل نیز در جهت محبوبیت container‌ها، در ماه ژوئن ۲۰۱۴ اقدام به ارائه‌ی Kubernetes‌ به صورت متن‌باز کرد. Cointainer ها بلوک‌های سازنده‌ی استانداردی هستند که به راحتی می‌توانند در اینترنت  جابه‌جا شده و در بازه‌ی وسیعی از دستگاه‌ها به کار روند. Kubernetes فن‌آوری‌ گوگل برای مدیریت خوشه‌های  container است. از آن زمان، گفته می‌شود گوگل توانسته است ۸۰ درصد بازار مدیریت خوشه‌ها را به خود اختصاص دهد.

.NET

مایکروسافت نیز در راستای ارائه‌ی محصولات به صورت متن‌باز، در اواخر سال ۲۰۱۴، چارچوب .NET را به صورت متن‌باز ارائه کرد.

Swift

حتی شرکت اپل نیز که درباره‌ی مالکیت ایده‌ها و محصولاتش بسیار حساس است، اقدام به ارائه‌ی زبان برنامه‌سازی خود یعنی Swift به صورت متن‌باز کرده ‌است.

Presto

فیس‌بوک در نوامبر سال ۲۰۱۳ موتور SQL-on-Hadoop خود یعنی Presto‌ را به صورت متن‌باز و در کنفرانس توسعه‌دهندگان جهانی اپل (WWDC) ارائه کرده ‌است. Presto پایه‌ی اصلی ابزارهای تحلیلی است که فیس‌بوک برای صدها پتابایت داده‌ی کاربران از آن استفاده می‌کند.

HHVM

فیس‌بوک یکی از مهم‌ترین اهداکنندگان پروژه‌های جدید به صورت متن‌باز در جهان است. این شرکت HHVM را به صورت متن‌باز ارائه کرده ‌است. HHVM یک ماشین مجازی متن‌باز است که برای اجرای کد‌ها‌ی نوشته‌شده در PHP و Hack طراحی شده ‌است.

Grommet

Grommet متعلق به شرکت HP، یک چارچوب طراحی واسط کاربری قوی است که این شرکت آن‌را در تابستان گذشته و به صورت متن‌باز ارائه کرد. Grommet مجموعه‌ای از ابزارهایی است که برای کمک به توسعه واسط‌های یکنواخت و پایدار ایجاد شده ‌است.

منبع: asis

۱۰ محصول تازه‌ای که به صورت متن‌باز ارائه شده‌اند