۵ تنظیم امنیتی در iOS نسخه ۱۰ که هرچه سریع‌تر باید آن را تغییر دهید!

آخرین نسخه‌ی سامانه‌عامل تلفن‌های همراه اپل با قابلیت‌های بیشتر برای ارتقا حریم‌خصوصی به بازار آمده است. قبل از انجام کارهایی نظیر تنظیم تلفن همراه، بارگیری نرم‌افزار‌های جدید یا همگام‌سازی داده‌های خود برای اولین بار، باید چند مرحله برای قفل‌ کردن و محافظت از حریم خصوصی خود انجام دهید.

برای شروع می‌توان به چند ترفند مهم اشاره کرد:

۱. ویجت‌های نشت-داده را پیدا کنید. اولین مسئله‌ای که نظر شما را جلب می‌کند، ویجت‌ها هستند که خلاصه‌ای از فعالیت‌های روزانه‌تان نظیر اخبار، مقصد، تقویم، برنامه‌ریزی و بیشتر از این‌ها را در اختیارتان می‌گذارند. اگر صفحه‌ی نمایش خود را به سمت راست بکشید این ویژگی در دسترستان خواهد بود. به برنامه‌هایی که نباید آنجا باشند دقت کنید. با باز کردن قفل گوشی خود، به صفحه کنترلی ویجت‌ها رفته و در قسمت پایین، ویرایش را انتخاب کنید. در آنجا می‌توانید آنچه بر روی صفحه‌ی نمایشتان دیده می‌شود را کنترل بکنید.

۲. ردیابی مکان خود را غیرفعال کنید. همانند نسخه‌های پیشین، iOS ۱۰ مکان شما را ردیابی می‌کند. مادامی‌که به وای‌فای متصل شوید، چه در محل کار باشید و چه در کافی‌شاپ یا خانه، مکان شما ردیابی می‌شود. می‌توانید تلفن همراه یا تبلت را از ذخیره‌ی «مکان‌های پربازدید» خود بازدارید. این کار را می‌توان با رفتن به قسمت تنظیمات > حریم خصوصی > موقعیت مکانی > خدمات > خدمات سامانه و سپس مکان‌های پربازدید و غیرفعال‌‌کردن گزینه‌ی آن انجام داد. برای امنیت بیشتر می‌توان از گزینه پاک ‌کردن تاریخچه استفاده کرد.

۳. آنچه را دستگاهتان در حال قفل‌شده می‌تواند انجام دهد محدود کنید. موارد مختلفی دیده‌شده که در آن صفحه‌نمایش، فرصت‌هایی را در اختیار مهاجمان قرار می‌دهد تا کنترل دستگاه شما را بر به‌دست بگیرند یا داده‌ها را بربایند. باید دیگران را از استفاده از Siri یا قابلیت پاسخ به پیام‌های کوتاه، منع کنید. بار دیگر با رفتن به قسمت تنظیمات > رمز عبور و شناسه لمسی ، می‌توان موارد موجود در صفحه‌ی نمایش را محدود کرد. برای امنیت بسیار بالا، تمام موارد باید غیر‌فعال بشوند؛ اما می‌توان مناسب با ترجیح خود این موارد را تنظیم کرد. همچنین با فعال‌سازی قسمت پاک کردن اطلاعات، دستگاه شما پس از وارد شدن ۱۰ بار رمز اشتباه، حافظه‌ی تلفن همراه را پاک می‌کند.

۴. زمان قفل خودکار را کاهش دهید. هرچه تنظیمات صفحه‌ی نمایش کوتاه‌تر باشد، صفحه‌ی آیفون یا آیپد شما سریع‌تر قفل می‌شود و امکان دسترسی دیگران به آن را کمتر می‌کند. مدت‌زمان قفل خودکار را می‌توان با رفتن به قسمت تنظیمات > عمومی > قفل خودکار، کاهش داد. به یاد داشته باشید که هر چه این میزان کمتر باشد بهتر است.

۵. اعلان‌های خود را کنترل کنید. همانند نسخه‌های پیشین iOS، می‌توان هشدار‌ها و اعلان‌های خود را تنظیم کنید تا محتوا را در صفحه‌ی نمایش، نشان دهند، مانند پیام‌های کوتاه و رایانامه. این کار موجب می‌شود که سایرین نگاهی به آیفون یا آیپد شما بیندازند. برای محدود ساختن این ویژگی، برای مثال، برای اینکه تنها نام فرستنده‌ی پیام نشان داده شود نه محتوای پیام، به قسمت تنظیمات > اعلان‌ها رفته و سپس پیام و ای‌میل را به ترتیب برای پیام‌‌ها و رایانامه انتخاب ‌کنید. در هر صفحه، می‌توان شیوه‌ی نمایش را تغییر داد. برای امنیت بیشتر، پیش‌نمایش را غیرفعال کرده تا محتوای پیام‌ها بر روی صفحه‌ی نمایش، نشان داده نشوند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.