استفاده از فیس‌بوک از راه شبکه‌ی Tor شاید به چشم ما یک تناقض به نظر بیاید، اما ظاهراً برای یک میلیون کاربر این سرویس ناشناس (Tor) این گونه نیست.
فیس‌بوک روز جمعه گزارش داد که در ماه آوریل برای اولین بار بیش از یک میلیون کاربر از طریق Tor در ابن بازه‌ی یک ماهه به فیس‌بوک وصل شده‌‌اند. فیس‌بوک برای مقایسه با این آمار گفت که در ماه ژوئن تنها ۵۲۵ هزار کاربر با استفاده از Tor وارد فیس‌بوک شده‌‌اند.
آلیس مافت مهندس نرم‌افزار زیرساخت امنیتی فیس‌بوک در لندن گفت: «این رشد ناگهانی نشان می‌دهد که مردم ترجیح می‌دهند با استفاده از Tor وارد فیس‌بوک شوند. امیدواریم که مردم همچنان بازخوردهای خود را در این مورد به ما ارائه بدهند و به ما در پیشرفت کارمان کمک کنند».
فیس‌بوک از اکتبر سال ۲۰۱۴ از طریق سرویس Tor قابل دسترس شد اما بلافاصله پس از آن مشکلاتی هم به وجود آمد، چرا که برخی از کاربران سعی می‌کردند به صورت ناشناس به فیس‌بوک وارد شوند. بنابراین کنترل‌کننده‌های امنیتی فیس‌بوک بر سر راه ورود کاربران Tor به فیس‌بوک موانعی قرار دادند.
مافت گفت: «Tor برخی از سازوکارهای امنیتی فیس‌بوک را به چالش کشیده است؛ برای مثال شخصی از نظر فیس‌بوک در این لحظه در استرالیا است و ممکن است چند لحظه بعد در سوئد یا کانادا باشد».
در زمینه‌های دیگر چنین چیزی ممکن است نشان دهنده‌ی یک حساب نفوذ شده توسط یک بات‌نت باشد اما چنین رفتاری برای Tor کاملاً عادی است.
سرویس مخفی Tor برای وب‌گاه فیس‌بوک اولین آدرس .onion (آدرس‌هایی که در شبکه‌ی Tor ثبت می‌شوند) است که گواهی SSL از یک صادر‌کننده گواهی می‌باشد. این آدرس به جای استفاده از یک مسیر خارجی مستقیماً به زیرساخت فیس‌بوک وصل می‌شود.
از زمانی که دامنه Onion راه اندازی شده است، فیس‌بوک یک وب‌گاه تلفن‌همراه نیز ایجاد کرده است که اتصالات Tor را برای کاربران برنامه اندرویدی از طریق Orbot ممکن کرده است.
مافت گفت: «کسانی که به دلایل امنیتی و حفظ حریم شخصی‌شان می‌خواهند از طریق Tor به فیس‌بوک وصل شوند؛ به خصوص اگر روش قابل اطمینانی برای این کار نداشته باشند؛ سرویس امنی برای این افراد آماده‌کرده‌ایم».

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

یک میلیون کاربر از طریق Tor وارد فیس بوک می‌شوند