یکی از بزرگترین رخنه‌های داده در تاریخ با نام اسناد پاناما

یکی از بزرگترین افشاهای تاریخ در مورد اسناد محرمانه رخ داده است. در طی این رخداد یازده میلیون سند از شرکت حقوقی پانامایی موساک فونسکا (Mossack Fonseca) درز کرده که یکی از محرمانه‌ترین شرکت‌های جهان است. این اسناد از مجموعه سندهای منتشر شده توسط وب‌گاه افشاگر ویکی‌لیکس و همین‌طور مجموعه اسناد ادوارد اسنودن بیشتر است. این یازده میلیون سند منتشر شده بیش از ۶/۲ ترابایت حجم داشته‌اند.
در جریان این افشاگری بسیاری از شرکت‌های دریایی که بیش‌تر توسط ثروتمندان و رهبران کشورهای مختلف اداره می‌شوند، در معرض اتهام قرار گرفتند. این اسناد نشان می‌دهد که چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می‌کرده که پولشویی کنند، تحریم‌ها را دور بزنند و مالیات نپردازند.
این اسناد در اختیار روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ قرار گرفته و این روزنامه هم آن‌ها را در اختیار «کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی (ICIJ)» قرار داده است. در این کنسرسیوم بیش از ۳۷۰ خبرنگار از ۱۰۰ شبکه خبری این اسناد را برای مدت یک سال بررسی کرده‌اند.
پس از یک سال بررسی و پژوهش، این کنسرسیوم و واحدهای خبری همکارش برخی از اسناد را که بیش از ۱۱.۵ میلیون مورد پرونده بودند در روز دوشنبه منتشر کرده است. این پرونده‌ها شامل رایانامه‌ها، گزارش‌های بانکی و صورتحساب‌هایی است که پای بیش از ۷۲ کشور مختلف را وسط می‌کشد، می‌باشد.
به گفته ICIJ اطلاعات درز پیدا کرده شامل مواردی از سال ۱۹۷۷ تا دسامبر ۲۰۱۵ است که جزئیات بیش از ۲۱۴ هزار شرکت را دارد که به ۱۴۰ سیاست‌مدار از جمله رئیس‌جمهور آرژانتین، پادشاه عربستان و نخست‌وزیر ایسلند مربوط می‌شود. اسناد منتشر شده نشان می‌دهند گونلاگسون، نخست‌وزیر ایسلند و همسرش در سال ۲۰۰۷ شرکت خارجی وینتریس را خریداری کرده‌اند.
آقای گونلاگسون سود حاصل از این شرکت را هنگام ورود به پارلمان در سال ۲۰۰۹ اعلام نکرده بود و هشت ماه بعد نیمی از سهام شرکت را به قیمت یک دلار به همسرش فروخته بود. آقای گونلاگسون در دفاع از خود می‌گوید که کارش غیرقانونی نبوده و همسرش از نظر مالی سودی نبرده است.
این اسناد ارتباط میان شرکت‌های سری واقع در گریزگاههای مالیاتی با خانواده‌ها و نزدیکان کسانی چون حسنی مبارک و قذافی، روسای جمهور پیشین مصر و لیبی و بشار اسد رئیس جمهور فعلی سوریه را نیز نشان می‌دهد.
این اسناد همچنین رد شبکه‌ای مظنون به پولشویی میلیاردها دلار را نشان می دهد که یک بانک تحریم‌شده روسی آن را اداره می‌کرده و نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در آن دخیل بوده اند. اگرچه از خود ولادیمیر پوتین در این اسناد نامی برده نشده‌ است.
اسناد پاناما هم‌چنین از ۳۳ شرکت و نفر نام برده‌ است که توسط ایالات متحده به عنوان فهرست سیاه نام برده می‌شدند، سازمان‌هایی مانند سازمان‌های تروریستی و کلاهبرداران موادمخدر در مکزیک در این فهرست هستند.
نام بیش از ۵۰۰ چهره هندی نیز در این اسناد به چشم می‌خورد، افرادی شامل بازیگرانی معروف از جمله آمیتا پاچان در این اسناد هستند.
بنا بر اسناد، موساک فونسکا حتی مردی را جای شخص دیگری جا زده که تظاهر کند مالک یک میلیون و هشتصد دلار است تا صاحب اصلی بتواند بدون برملا کردن هویتش این پول را از بانک بگیرد.
به گفته روزنامه دیلی‌میل بریتانیا ، نام چند تن از اعضای مجلس و هم‌چنین اعضای مجلس عوام این کشور در بین اسناد منتشر شده به چشم می‌خورد که برای فرار از مالیات در خارج از بریتانیا حساب بانکی داشته‌اند.
به گفته روزنامه آلمانی، موساک فونسکا چهارمین بزرگترین شرکت حقوقی دریایی است.
اسناد پاناما هم‌چنین فاش کرده‌اند برخی بانک‌های جهانی مانند HSBS و UBS نیز با موساک فونسکا همکاری می‌کرده‌اند.
موساک فونسکا می‌گوید که همیشه برای آن‌که مطمئن شود شرکت‌هایی که طرف همکاری‌اش هستند در پولشویی، فرار مالیاتی، حمایت مالی تروریسم و سایر اقدام‌های غیرقانونی دست ندارند، بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی عمل کرده است.
این شرکت می‌گوید که کاملاً در چارچوب روال تعیین‌شده عمل می‌کرده و از اینکه از خدمات آن سو‌ءاستفاده شده است، ابراز تاسف کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.