گوگل به کشور روسیه ۷.۸ میلیون دلار جریمه پرداخت کرده و نمایش برنامه‌های پیش‌فرض این شرکت بر روی تلفن‌های همراه اندرویدی در روسیه را متوقف خواهد کرد. این اقدام به دنبال انتشار بیانیه‌ی ضداعتماد توسط دولت روسیه انجام می‌شود.

در این بیانیه که روز دوشنبه اعلام شد، بررسی‌های دو ساله‌ی FSA از کنترل سامانه عامل اندروید متعلق به شرکت گوگل به پایان می‌رسد. FSA گوگل را به سوءاستفاده از موقعیت انحصاری خود در فروشگاه‌های برنامه‌های تلفن همراه اندرویدی متهم کرده است. جریمه‌ای که دولت روسیه برای گوگل در نظر گرفته، ۹ درصد از سود گوگل در سال ۲۰۱۴ میلادی در کشور روسیه به‌علاوه‌ی تورم ناشی از این سود است.

ارائه‌دهنده‌ی ماشین جستجوی روسی با نام Yandex اولین شرکتی است که علیه گوگل اقامه‌ی دعوی کرده است. نمایندگان گوگل نیز خیلی سریع به این درخواست پاسخ ندادند تا این بیانیه حل و فصل شود. براساس این بیانیه گوگل نمی‌تواند تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند را از پیش‌نصب برنامه‌های موتور جستجو منع کند. این سازمان اعلام کرده بر روی دستگاه‌هایی که در کشور روسیه به‌فروش می‌رسد، گوگل، مرورگر پیش‌فرض کروم را در نظر گرفته و یک پاپ‌آپ به کاربر نشان می‌دهد تا اگر خواست، مرورگر پیش‌فرض خود را تغییر دهد.

گوگل همچنین یک ویجت جدید برای مرورگر کروم توسعه داده که به خریداران اجازه می‌دهد بر روی دستگاه خود موتور جستجوی پیش‌فرض را انتخاب کنند. در این بیانیه آمده است: «حل و فصل این مسئله برای داشتن رقابتی سالم و امن بین تولیدکنندگان برنامه‌های تلفن همراه بسیار مؤثر است. ما بر روی سامانه عامل اندروید به یک تعادلی نیازمند هستیم تا رقابتی مناسب بین برنامه‌های شرکت گوگل و برنامه‌هایی که توسعه‌دهندگان ثالث تولید کرده‌اند برقرار شود.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

گوگل در روسیه، در استفاده از برنامه‌های این شرکت و برنامه‌های ثالث تعادل برقرار خواهد کرد