از زمانی که اسناد اسنودن در مورد علاقمندی سازمان NSA برای ساخت یک رایانه‌ی کوانتومی که قادر باشد تا به رمزگشایی ارتباطات امن در جهان امروز بپردازد، افشاء شده‌، شایعات فراوانی در این مورد منتشر شده است.

محاسبات کوانتومی در عمل یک هدف دور و دراز است؛ اما در برخی از موارد که از این فناوری استفاده شده است؛ محققان از تعدادی از جنبه‌های فیزیک کوانتوم و تعداد کمی از بیت‌های کوانتومی بهره برده‌اند.

گوگل تصمیم گرفته است تا راهی برای حل مشکلات پیش روی مربوط به این فناوری پیدا کند. روز پنج‌شنبه این شرکت اعلام کرد که آزمایشی را بر روی نسخه‌ی آزمایشی Canary از کروم انجام داده است و درصد کمی از اتصالات میان مرورگر و کارگزارها را با استفاده از یک الگوریتم تبادل کلید کوانتومی در کنار الگوریتم تبادل کلید منحنی بیضوی معمول کروم امنیت بخشیده است.

اگر سرمایه‌گذاری گوگل در رمزنگاری پساکوانتومی موفقیت‌آمیز باشد؛ می‌تواند شروعی بر ماجراهای جدید توأم با موفقیت رمزنگاری در دهه پیش رو باشد.

مهندس نرم‌افزار گوگل مت بریت ویت در اظهاریه‌ای اعلام داشته است: «الگوریتم پسا کوانتومی حتی ممکن است به شکلی ارائه شود که با رایانه‌های امروز نیز قابل شکستن باشد و در این صورت الگوریتم منحنی بیضوی هنوز هم با فناوری‌های امروزی می‌تواند بهترین گزینه‌ای باشد که ارائه می‌شود؛ اما اگر استفاده از الگوریتم پساکوانتومی موفقیت‌آمیز شود، می‌تواند ارتباطات را حتی در برابر رایانه‌های کوانتومی آینده نیز حفاظت کند».

این آزمایش بر پایه‌ی الگوریتم پساکوانتومی New Hope انجام شده که توسط اردم آلکویم، لئو دوکاس، توماس پیپلمن و پیتر شواب توسعه یافته است.

الگوریتم New Hope در مقاله‌ای برای اجلاس امنیت و حریم خصوصی ۲۰۱۵ IEEE تشریح شده است و به گفته‌ی این محققان بیش از دو برابر پارامترهایی که معمولاً استفاده می‌شوند، در آن درگیر هستند. این الگوریتم افت عملکرد را کاهش داده و سرعت محاسبات را افزایش می‌دهد. الگوریتم New Hope بر پایه تحقیقاتی که توسط جاپ باس، کریگ کاستلو، میشائیل کاستلو و داگلاس استبیلا صورت گرفته، بنا شده است.

گوگل می‌گوید که قصد دارد تا آزمایش‌های خود را تنها به مدت دو سال انجام دهد و به گفته‌ی بریت ‌ویت «هدف این است که آن را با چیزی بهتر جایگزین سازد».

در سال ۲۰۱۴، واشنگتن پست سندی را فاش کرد که ادوارد اسنودن به آن‌ها ارائه کرده بود و عنوان آن «اهداف نفوذهای شدید» بود. این سند به شرح یک برنامه‌ی ۸۰ میلیون دلاری NSA برای ساخت یک رایانه‌ی کوانتومی می‌پردازد که برای شکستن رمزنگاری‌های سختگیرانه استفاده می‌شود. این مقاله تلاش‌های سازمان NSA را به همراه آزمایشگاه‌هایی که توسط اتحادیه اروپا و دولت سوئیس حمایت می‌شوند به تصویر می‌کشد.

بریت‌ ویت نوشته است: «یک رایانه‌ی کوانتومی فرضی در آینده قادر خواهد بود تا هر نوع ارتباطی را که امروز در اینترنت مشاهده می‌شود به همراه بسیاری از انواع اطلاعاتی که لازم است برای دهه‌ها محرمانه باقی بمانند رمزگشایی کند؛ بنابراین امکان یک رایانه‌ی کوانتومی در فردا، مطلبی است که باید با در نظر داشتن اوضاع امروزی به آن فکر کرد».

گوگل می‌گوید: کاربران Canary می‌توانند پنل امنیتی را در کروم بررسی کنند و به کلید تبادل CECPQ۱ نگاه کنند تا بتوانند دریابند که چه نوع تجربه‌ی رمزنگاری در مرورگر آنها فعال است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

گوگل به آزمایش رمزنگاری کوانتومی در کروم می‌پردازد!
برچسب ها: