نفوذ گرانی که ادعای رابطه با گروه ملی‌گرای اوکراینی Right Sector دارند، سعی کرده‌اند که حملات باج‌افزاری علیه وزارت دفاع لهستان ترتیب دهند.

این گروه که ظاهراً به کارگزارهای داخلی این وزارت رخنه کرده‌اند آن‌ها را تهدید کردند که اگر ۵۰ هزار دلار آمریکایی (معادل با ۳۷۷۴۸ یورو) به آن‌ها نپردازند اطلاعات به‌دست ‌آمده را منتشر می‌کنند.

این گروه روز ۱۴ جولای از حسابی به نام [email protected] پستی در توییتر گذاشتند (این پست در حال حاضر حذف ‌شده است) و گفتند: «این آخرین هشدار است و اگر دولت لهستان۵۰ هزار دلار به ما ندهد تمامی اطلاعات را منتشر خواهیم کرد».

این گروه به چندین پرونده رخنه کرده که ادعا می‌کنند متعلق به این وزارت است و شامل تصاویری از اسناد و پرونده‌های اکسل اطلاعاتی دیگر هست.

چند وقت پیش، آن‌ّ‌ها به اسنادی رخنه کردند که ادعا می‌کردند این اسناد اثبات می‌کند که دولت لهستان در PRISM شرکت داشته است. PRISM در واقع یک برنامه جاسوسی بین‌المللی است که ادوارد اسنودن آن را در سال ۲۰۱۳ افشا کرد.

ظاهراً این گزارش‌ها و اطلاعات تاکنون منتشر نشده‌اند.

گروه Right Sector یا Pravy Sektor در سال ۲۰۱۳ خود را به‌عنوان یک گروه فراملی‌گرای معترض Euromaidan معرفی کردند که باعث سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور اوکراین با پشتوانه روسیه شد و در نهایت منجر به نزاعی در شرق کشور شد. از این گروه اغلب به‌عنوان یک حزب راست‌گرای افراطی شبه‌نظامی با عناصر نازی یاد می‌شود. اعضای این گروه به‌طور فعالانه در کنار نیروی نظامی اوکراین علیه نیروهای تجزیه‌طلب در شرق کشور جنگیدند.

گروه دیگری با همین نام اوایل این ماه به یک اپراتور مخابراتی لهستانی ضربه زدند.

خوب چرا یک گروه راست‌گرای افراطی که در حال حاضر درگیر یک جنگ ضعیف با معترضان روسی است، باید به وزیر دفاع لهستان حمله کند؟ اوان لاوسون، متخصص جنگ‌افزار سایبری و یکی از همکاران موسسه خدمات متحده سلطنتی به SC گفت: «دلیلی به‌جز پاداش مالی برای این موضوع پیدا نکردیم».

لاوسون افزود اگرچه باید توجه کرد که Sputnik News که متعلق به دولت روسیه است، کمتر به این موضوع پرداخته است. او گفت یکی از احتمالات این است که: «این یک فعالیت مجرمانه ساده‌ای است و شخصی که با گروه Right Sector رابطه دارد آن را انجام داده است».

احتمال دیگر می‌تواند این باشد که «شخصی سعی دارد خود را مرتبط با گروه Right Sector نشان دهد تا آن‌ها را بی‌اعتبار کند چرا که در لهستان افرادی هستند که مخالف این گروه هستند».

خبرنامه SC طی صحبتی با [email protected] گفت که این حمله به ‌این‌ علت صورت گرفته که وزارت دفاع بخشی از سامانه‌ای است که علیه آمریکا در غرب اوکراین فعالیت می‌کند. این گروه هنوز اعلام نکرده‌ است که وزارت دفاع باج را پرداخت کرده است یا خیر.

دلیل پشت این حمله هرچه باشد، وزارت دفاع تهدیدهای گروه Right Sector را رد کرده است.

Bartłomiej Misiewicz سخنگوی وزارت دفاع به SC گفت: «این حمله سایبری موفق عمل ‌نکرده است چرا که این اطلاعات نه‌تنها مربوط به سال ۲۰۱۲ نیست بلکه عاری از هرگونه اطلاعات طبقه‌بندی‌ شده است».

وی افزود: «سامانه‌های وزارت دفاع در امنیت کامل به سر می‌برند و به‌خوبی کار می‌کنند، ما نیز در حال بررسی شرایطی هستیم که منجر به این حادثه شده است و در تلاشیم که از وقوع چنین حوادثی در آینده جلوگیری کنیم».

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

گروه هکری Right Sector در تلاش برای تهدید و باج‌خواهی از دولت لهستان
برچسب ها: